pátek 9. května 2025

Rusko a Čína uzavřely dohodu s Jemenci. Nebudou pálit na jejich lodě

Palba na lodě v Rudém moři neustává. Rusko a Čína se ale s jemenskými vzbouřenci dohodly na tom, že jejich plavidla ušetří výměnou za podporu Húsíů v mezinárodních organizacích.

USS_Carney_engages_Houthi_missiles

Ostřelované lodě v Rudém moři.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ostřelované lodě v Rudém moři.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Jemenští povstalci Húsíové jsou už od loňského listopadu postrachem lodí, které plují Rudým mořem a využívají průlivu Bab al-Mandab mezi Jemenem a Somálskem. Ruští a čínští diplomaté však nyní s tou radikální islamistickou organizací uzavřeli dohodu, která se týká bezpečnosti v oblasti pro jejich lodě. Přestože konkrétní forma dohody není zcela jasná, rámcově se hovoří o tom, že jemenští vzbouřenci nebudou pálit na komerční plavidla obou zemí výměnou za to, že je Rusko a Čína podpoří v mezinárodních společenstvích, zejména na půdě OSN.

Húsíové, kteří se řadí k šiítským povstalcům, usilují o uznání své vlády, kterou ustanovili poté, co dobyli hlavní město Jemenu Saná. Proti nim však stojí převážně sunnitská vláda, která sídlí v bývalém hlavním městě a největším jemenském přístavu Aden.

Útoky Húsíů na lodě souvisejí zejména s válkou v Pásmu Gazy, protože podle prohlášení, které organizace vydala, zasáhnou její střely každou loď, která patří zemím sympatizující s Izraelem. V souvislosti s těmito útoky ustanovily Spojené státy námořní misi, které chrání jejich lodě a ostřeluje sídla vzbouřenců.

Autor: Jan Skala

Související

84459994_f054d26bc2_b
Zahraniční

Žádné drony, ani rakety. Třídenní příměří, dohodnuté Kremlem, vstoupilo v platnost

aligátor
Zahraniční

Aligátor zabil kajakářku. Manžel ji nezvládl zachránit

nákladní loď
Ekonomika

USA a Čína zahájí první přímé rozhovory po vyhrocení obchodní války

profimedia-0764416189
Zahraniční

Moskva kvůli ukrajinským útokům zavírá letiště. Komplikuje to přílet Si Ťin-pchinga