Axolotl mexický je známý také jako vodní dráček, chodící nebo tygří mlok. Středně velký obojživelník se vyskytuje v přírodě jen v mexických jezerech Lago de Xochimilco a Lago de Chalco a jedná se o kriticky ohrožený druh.
Axolotl mexický si zachovává larvální stadium, i jako pulec se ale dokáže rozmnožovat. Metamorfózu lze uměle vyvolat při chovu v zajetí, v přírodě k ní dochází jen velice vzácně. Pokud axolotl projde kompletní metamorfózou, stane se z něj suchozemský tvor.
Larva axolotla dosahuje délky až 35 centimetrů, má širokou hlavu a po stranách vyčnívající keříčkovité žábry. Přední končetiny mají čtyři a zadní pět prstů. Axolotl dokáže regenerovat ztracené nebo poškozené končetiny, srdce, míchu a dokonce i části mozku.
V zajetí se axolotl dožívá až 25 let. V mládí žere nítěnky, larvy pakomárů a jiné drobné živočichy, v dospělosti si pochutná také na žížalách a drobných rybkách.
V přírodě má nejčastěji černé nebo šedé zbarvení. V zajetí se chovají různé barevné variace, velmi oblíbení jsou hlavně albíni. Chov axolotla není náročný, stačí mu dostatečně prostorné akvárium s čistou vodou, v dospělosti se krmí dvakrát týdně.
Na českém trhu lze axolotla pořídit za několik desítek korun, ti nejvzácnější s neobvyklým zbarvením vyjdou i na několik tisíc.