pondělí 14. července 2025

Rozházené miliardy. V digitálních technických mapách chybí údaje

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací a elektrických a komunikačních kabelů. Systém je neúplný a nepřesný, to ukázala kontrola ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu.

digitální technická mapa

Ani další dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu nemusí k dokončení digitální mapy stačit.
Zdroj: Digitální technická mapa České republiky

  • Ani další dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu nemusí k dokončení digitální mapy stačit.
  • Zdroj: Digitální technická mapa České republiky

Kontrola se soustředila na peníze vynakládané mezi lety 2019 až 2024 na vznik a rozvoj systému digitálních technických map. Ty měly být podle zákona o zeměměřictví od července 2024 zdrojem úplných a spolehlivých informací o dopravní a technické infrastruktuře krajů. Ale vzhledem k tomu, že v mapách chybí údaje od více než poloviny vlastníků infrastruktury identifikovaných Českým úřadem zeměměřickým a katastrálním, v praxi tomu tak rozhodně není.

„Systém digitálních technických map si pro potřeby budování sítí s velmi vysokou kapacitou vyžádá v následujících letech další miliardové investice,“ okomentoval výsledek kontroly člen Kolegia Nejvyššího kontrolního úřadu Josef Kubíček, který ji vedl. Původně měly dotace od Ministerstva průmyslu a obchodu přispět k připojení více než 500 tisíc domácností k vysokorychlostnímu internetu s přenosovou rychlostí nejméně 30 megabitů za sekundu. V roce 2021 se tento cíl snížil na 21 tisíc domácností, ale ani to se do dnešní dnů nepodařilo. .

Ministerstvo průmyslu a obchodu z Národního plánu obnovy vyčlenilo další investice ve výši 1,68 miliardy korun, ale ani ty podle Nejvyššího kontrolního úřadu nemusejí k dokončení digitální technické mapy stačit.

Co je Národní plán obnovy?

Národní plán obnovy (NPO) České republiky je strategický vládní dokument schválený v květnu 2021, který měl či má za cíl:

  • zmírnit ekonomické a sociální dopady pandemie COVID‑19 a nastartovat obnovu české ekonomiky prostřednictvím strukturálních reforem a investic,
  • podporovat zelenou a digitální transformaci, energetickou bezpečnost, modernizaci státní správy, vzdělávání, výzkum či zdraví.

Po revizi v roce 2023 byl NPO aktualizovaný tak, aby lépe reagoval na geopolitické a energetické výzvy a zahrnoval nový pilíř zvaný REPowerEU, podporující rychlou energetickou transformaci a soběstačnost

Autor: Michaela Dočkalová

Související

Image
Domácí

Krnov dokončil opravu vodárenské infrastruktury poničené povodní

dotace
Domácí

Vysoké školy koupily přístroje za dotační miliony. Nepoužívaly je

Armáda České republiky
Domácí

Armádě se nedaří modernizovat. Ministerstvo obrany pochybilo

digitalizace zákonů
Domácí

Trojnásobek času, dvojnásobek peněz. Elektronizace zákonů se nepovedla