Podle nové studie organizace ISACA se kybernetické útoky stále zvyšují, což přináší značný tlak na týmy zabývající se kybernetickou bezpečností. Z průzkumu mezi téměř šesti tisíci globálními organizacemi vyplynulo, že 39 procenta firem zaznamenalo více kyberútoků než v loňském roce a procent hlásí nárůst narušení soukromí.
Evropské týmy kybernetické bezpečnosti mají problém držet krok s rostoucím počtem útoků. Více než 60 procent odborníků uvedlo, že jejich týmy jsou poddimenzované, a přes 52 procent se domnívá, že jejich rozpočty nejsou dostatečné. Nejčastějšími útoky jsou tzv. ransomware, kdy jsou uživatelé nuceni platit výkupné za odemčení svých dat.
Hackeři využívají čím dál častěji umělou inteligenci, která činí útoky těžko rozpoznatelnými. Generativní AI dokáže přesně napodobit lidský jazyk a přizpůsobit se kulturním kontextům, což útočníkům umožňuje vytvářet důvěryhodné podvody. Vedle toho se objevují varování o nebezpečí zneužití technologií jako ChatGPT pro finanční kriminalitu. Norská firma Strise zjistila, že chatboty mohou poskytovat rady, jak obejít pravidla proti praní špinavých peněz.
Firmy mohou čelit těmto hrozbám pouze tehdy, pokud budou investovat do technologií a školení zaměstnanců. Zpráva ISACA však ukázala, že 71 procent firem neposkytuje svým zaměstnancům žádné školení ohledně digitální důvěry, což je klíčový prvek v boji proti útokům.