sobota 5. října 2024

Ronaldo končí. Dál jdou Francouzi, o postupujícím rozhodly penalty

Také druhé čtvrtfinále neskončilo v normální hrací době. Mbappé a spol. narazí v semifinále na suverénní Španělsko

• Hořký konec legend. Portugalci ztroskotali ve čtvrtfinále, pro Pepého a Ronalda je to nejspíš poslední velký turnaj.

Podruhé to už přes pokutový rozstřel Portugalci nedokázali. Bezbrankový zápas druhého čtvrtfinále rozhodl poslední penaltou Hernández a poslal tým galského kohouta mezi nejlepší čtyři týmy letošního Eura.

První poločas souboje těžkých vah přinesl vcelku nudnou podívanou. Francouzi začali aktivněji, první nebezpečnější akci měli ale na svědomí Portugalci. Bruno Fernandez v 17. minutě vypálil za vápnem a jen teč vychýlila jeho pokus mimo tyče. O tři minuty později na druhé straně tvrdě vystřelil Hernández, Costa však střelu vyrazil. Pohříchu to byla jediná střela na bránu z obou stran.

Druhá část přinesla mnohem dramatičtější chvíle. Po hodině hry měl z pravé strany gólovku Fernandez, gólman Maignan prokázal dobrý postřeh. A v 63. minutě měli Portugalci další tutovku. Po skvělé akci Leaoa zakončoval zblízka Vitinha, jenže trefil jen brankáře. Za chvíli mohla padnout branka na druhé straně. Šance Kola Muaniho skončila těsně vedle a v 70. minutě mohli znovu rozhodnout Francouzi. Střídající Dembele připravil parádní příležitost Camavingovi, ten ale z hranice malého vápna těsně minul.

A tak se šlo do prodloužení. V první čtvrthodině zahrozili Leao a na druhé straně Mbappé. Ještě v poslední minutě nastavení mohl překlopit souboj na svou stranu Mendez.

Rozhodnutí nakonec přinesly pokutové kopy. Kouzlo penaltového mága Costy zmizelo. Jeho spoluhráč Felix nastřelil ve třetí sérii jen tyč a Hernández neomylně proměnil mečbol. Legendy Ronaldo s Pepém tak na turnaji končí, Mbappé a spol. narazí v semifinále na suverénní Španělsko.

Euro 2024, čtvrtfinále, Hamburk: Portugalsko - Francie 0:0, na penalty 3:4(0:0, 0:0), rozhodující penalta: Hernández