Romové mají místo ve společnosti, řekli ministři. Přijali definici anticikanismu

Vláda se jasně vymezila proti diskriminaci Romů. Jejich rovnějšímu postavení ve společnosti má přispět schválená definice anticikanismu.

GK1KW14XIAAiAjB

Vláda přijala definici anticikanismu, která má být nástrojem v boji proti romské diskriminaci.
Zdroj: X

  • Vláda přijala definici anticikanismu, která má být nástrojem v boji proti romské diskriminaci.
  • Zdroj: X

Jako boj proti diskriminaci a uznání skutečnosti, že Romové mají místo v české společnosti, chápou členové vlády definici anticikanismu, kterou schválili na svém posledním jednání. Ta má jasně vymezovat diskriminační chování vůči Romům ze strany úřadů i jednotlivců a takové jednání postihovat, zejména pokud jde o fyzické násilí páchané na Romech. Přijetí této definice je správným krokem podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové i podle vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové. Ta zdůrazňuje, že stále dochází k segregaci romské menšiny, ať se to týká škol, nemocnic nebo pracovišť.

Definici anticikanismu přijali tuzemští vládní politici jako závazek vůči Mezinárodní alianci pro připomínání holokaustu (IHRA), které je Česká republika členem. Normu, o jejímž přijetí se mluví už od začátku tohoto roku, vítá i řada koaličních politiků. „Romové a Romky jsou jednou ze skupin, která je silně zasažena například sociálním vyloučením, kterým se musíme v České republice zabývat,“ řekl po přijetí definice na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Podobný postoj zaujímá i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Jan Lipavský.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0954463313
Domácí

Politici si odsouhlasili zvýšení platů. Peníze bude dostávat i první dáma

1280px-Demonstrace-proti-vládě-s-podporou-komunistů-Brno-červen2018z
Domácí

Za nepopularitu vlády může Rusko. Nad Kocábovými výroky kroutí hlavou i politici

armáda ČR
Domácí

Náborový příspěvek vojáků se zvýší, schválila vláda

McDonald’s
Zahraniční

Stovky britských zaměstnanců žalují McDonald’s pro obtěžování a diskriminaci