Jako boj proti diskriminaci a uznání skutečnosti, že Romové mají místo v české společnosti, chápou členové vlády definici anticikanismu, kterou schválili na svém posledním jednání. Ta má jasně vymezovat diskriminační chování vůči Romům ze strany úřadů i jednotlivců a takové jednání postihovat, zejména pokud jde o fyzické násilí páchané na Romech. Přijetí této definice je správným krokem podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové i podle vládní zmocněnkyně pro záležitosti romské menšiny Lucie Fukové. Ta zdůrazňuje, že stále dochází k segregaci romské menšiny, ať se to týká škol, nemocnic nebo pracovišť.
Schválení definice anticikanismu je obrovský dárek k pondělnímu Mezinarodnímu dni Romů. pic.twitter.com/SvIdkTpkRE
— Lucie Fuková (@fukova_lucie) April 10, 2024
Definici anticikanismu přijali tuzemští vládní politici jako závazek vůči Mezinárodní alianci pro připomínání holokaustu (IHRA), které je Česká republika členem. Normu, o jejímž přijetí se mluví už od začátku tohoto roku, vítá i řada koaličních politiků. „Romové a Romky jsou jednou ze skupin, která je silně zasažena například sociálním vyloučením, kterým se musíme v České republice zabývat,“ řekl po přijetí definice na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Podobný postoj zaujímá i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Jan Lipavský.
Na vládě jsme dnes přijali definici anticikanismu, souhrnného označení pro antiromské postoje. Je to důležitý symbol toho, že diskriminaci a nerovné zacházení vůči Romům, ani jakýmkoliv jiným skupinám, v žádném případě nehodláme tolerovat.
— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) April 10, 2024
Mám velkou radost, že naše vláda přijala definici protiromských postojů. Je dobře, že plníme své závazky v rámci @TheIHRA. Diskriminace Romů je nepřípustná a na @mzvcr schválení normy jednoznačně podporujeme.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) April 10, 2024