středa 2. dubna 2025

Rok 2023 může být nejteplejším v historii měření. Září bylo rekordní

Září bylo téměř o jeden stupeň teplejší než je dlouhodobý průměr. Vědci se domnívají, že rok 2023 může být nejteplejší v historii měření.

profimedia-0640933295

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Profimedia

Září nebylo rekordní jen v Česku, ale po celém světě. Podle evropské meteorologické agentury Copernicus byla průměrná teplota v září ve světě o 0,93 stupně vyšší než je průměr pro září v letech 1991 až 2020. Jde o nejvyšší rozdíl nad průměrem za měsíc za posledních 83 let. „Nikdy jsme nic takového neviděli v žádném měsíci v našich záznamech,“ uvedl ředitel Copernicus Carlo Buontempo.

Zatímco červenec a srpen měly vyšší teploty, protože jsou teplejšími měsíci roku, září mělo to, co vědci nazývají největšími anomáliemi, tedy odchylek od normálu. Po létě s rekordními teplotami se oteplování v září nějakým způsobem ještě zhoršilo. Copernicus vypočítal, že průměrná teplota v září byla 16,38 stupňů Celsia, což překonalo o půl stupně Celsia.starý rekord nastavený ze září 2020. Vysoké teploty se rozprostíraly po celém světě.

Podle Samanthy Burgess, zástupkyně ředitele Copernicusu, je Země na cestě k nejteplejšímu roku v historii, o přibližně 1,4 stupně Celsia teplejšímu než v předindustriálních dobách. Copernicus v září zaznamenal teplotu o 1,75 stupně vyšší než v polovině 19. století.

Autor: Šimon Mitro

Související

Arktida
Zahraniční Klimatické změny

Arktický led dosáhl nejnižší zimní úrovně za 47 let

Revitalizace polesí Višňové na Příbramsku
Domácí

Péče o vodní toky stála loni státní podnik víc než miliardu

klimatické změny
Zahraniční Klimatické změny

Klimatická krize se prohlubuje, varuje OSN

hladina oceánu
Zahraniční Klimatické změny

Moře stoupá rychleji, než se čekalo. Rok 2024 byl rekordní