Září nebylo rekordní jen v Česku, ale po celém světě. Podle evropské meteorologické agentury Copernicus byla průměrná teplota v září ve světě o 0,93 stupně vyšší než je průměr pro září v letech 1991 až 2020. Jde o nejvyšší rozdíl nad průměrem za měsíc za posledních 83 let. „Nikdy jsme nic takového neviděli v žádném měsíci v našich záznamech,“ uvedl ředitel Copernicus Carlo Buontempo.
Zatímco červenec a srpen měly vyšší teploty, protože jsou teplejšími měsíci roku, září mělo to, co vědci nazývají největšími anomáliemi, tedy odchylek od normálu. Po létě s rekordními teplotami se oteplování v září nějakým způsobem ještě zhoršilo. Copernicus vypočítal, že průměrná teplota v září byla 16,38 stupňů Celsia, což překonalo o půl stupně Celsia.starý rekord nastavený ze září 2020. Vysoké teploty se rozprostíraly po celém světě.
Podle Samanthy Burgess, zástupkyně ředitele Copernicusu, je Země na cestě k nejteplejšímu roku v historii, o přibližně 1,4 stupně Celsia teplejšímu než v předindustriálních dobách. Copernicus v září zaznamenal teplotu o 1,75 stupně vyšší než v polovině 19. století.