Rohingové, tedy muslimští obyvatele severní a západní části Myanmaru (dříve Barma), jsou podle zpráv OSN dlouhodobě jednou z nejutlačovanějších menšin světa, což potvrzuje i současná situace na západě Myanmaru, kde spolu o moc soupeří oficiální vládnoucí junta a povstalecká skupina Arakansaská armáda. Pro obě složky, které uznávají buddhismus, jsou však Rohingové nepřátelé a v rámci ozbrojených střetů dochází i k těžkým perzekucím této menšiny. Zprávy, které z Maynmaru přichází, hovoří dokonce o genocidě.
Ta také způsobila obrovskou migrační vlnu, kdy se myanmarští muslimové pokouší dostat do sousední Bangladéše. Podle tamních úřadů i přes nebezpečnost cesty hranice v posledních týdnech překročilo zhruba osm tisíc Rohingů.
To je podle bangladéšské vlády velký problém, protože země se potýká s přelidněním a nemůže poskytnout utečencům ani humanitární přístřeší.
Is tarah ka kam pure Bharat me honi chahie, Bharat koi dharmshala nahi hai, sabhi Bangladeshi, rohingya ko kathor tarike se wapas bhejni chahie. Ab agar Bangladesh ko bhi halndle n kar pae to sharm hai aise sarkar pe. Ab Bangladesh aankhe dikha raha, bhujang ho to jahar jaruri https://t.co/EDBJgdabid
— harender (@Harendr22443507) September 4, 2024