Podle průzkumu ČBA a agentury IPSOS se přibližně třetina rodičů chystá utratit mezi třemi až pěti tisíci korun, přičemž čtvrtina z nich přesáhne částku pěti tisíc. Inflace v posledních dvou letech značně ovlivnila rozpočty mnoha rodin, přičemž 45 procent rodičů muselo kvůli ekonomické situaci omezit školní výdaje.
Rodiče vnímají hospodaření s penězi jako důležitou součást výchovy. Až 88 procent z nich se svými dětmi pravidelně mluví o financích, přičemž většina začíná tuto konverzaci mezi 7. a 11. rokem dítěte. Tři čtvrtiny rodičů poskytují svým potomkům kapesné a další peníze za nadstandardní pomoc.
Podle výzkumu, který probíhal v červnu a zahrnoval 1010 respondentů, roste počet rodičů, kteří svým dětem zřizují finanční produkty. 87 procent rodičů má pro své děti běžný účet, spořící účet nebo stavební spoření. Průměrný věk, kdy děti dostanou svůj první běžný účet, je 12 let, a většina z nich dostává k účtu i platební kartu.
Tento vývoj ukazuje, že i přes ekonomické výzvy se rodiče stále více zaměřují na finanční vzdělávání svých dětí. „V hospodaření s penězi je základem, stejně jako čtení a psaní. Je důležité, aby děti měly základní finanční návyky,“ dodává Zdeňka Hildová z ČBA EDUCA.