Záměr povolit komerční podřezávání hospodářských zvířat bez omráčení možná projde Sněmovnou. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) sice po mohutném veřejném tlaku stáhl svůj návrh, který měl povolit rituální porážky zvířat za plného vědomí pro vývoz. Nicméně teď leží ve Sněmovně další návrh, který k původnímu ministrovu návrhu přidává povinnost před porážkou omráčit zvířata elektřinou. Obránci zvířat před takovým postupem varují, podle nich tak hrozí stovkám tisíc zvířat nesmírné utrpení. O halal a košer maso je v zahraničí velký zájem.
„Zásadní problém spočívá v nedostatečné specifikaci metod omračování. Omráčení elektřinou není vhodnou metodou pro všechna zvířata a při špatném provedení může způsobit intenzivní bolest, aniž by zvíře ztratilo vědomí. Návrh přitom neobsahuje žádné garance správného provádění omračování, čímž otevírá cestu k rozsáhlému utrpení na českých jatkách,“ zhodnotil nový návrh Pavel Buršík z organizace OBRAZ – Obránci zvířat.
Aby bylo omráčení elektřinou účinné, musí podle Obránců zvířat splnit přísné podmínky. Zvíře musí být čisté a vhodně fixované, elektrody musí být správně umístěné a proud individualizován podle druhu a velikosti zvířete. „Bez důkladně nastavených pravidel a dohledu nad jejich dodržováním hrozí, že zvířata budou elektrickým proudem omračována neúčinně, což povede k silné bolesti a stresu. Dosavadní praxe navíc ukazuje, že česká jatka nejsou na tento způsob omračování připravená – chybí technologie, vyškolený personál i právní úprava, která by zajistila dodržování potřebných standardů,“ dodal Buršík.
Návrh ponechává možnost rituálních porážek bez omráčení pro náboženské účely v České republice, zatímco pro zvířata určená na vývoz je omráčení povinné. „Tento dvojí standard nemá v Evropě obdoby. Znamená to, že u českých zvířat určených pro zahraniční trhy proběhne pokus o omráčení elektřinou, zatímco u zvířat porážených pro domácí spotřebu nikoliv,“ vysvětluje Obránce zvířat.
Podle Obránců zvířat přináší navrhovaná změna více otázek než odpovědí: „Bez podrobné právní úpravy a efektivního dohledu se jedná o nebezpečný experiment, jehož výsledkem může být kruté utrpení statisíců zvířat. Veterináři ze Státní veterinární správy, s kterými jsme hovořili, navíc přiznávají, že nemají dostatek kapacit na důkladnou kontrolu těchto porážek. To je problém hlavně vzhledem k laxnosti a ledabylosti navržené právní úpravy,“ řekl Buršík.
Jak vypadá rituální porážka?
Výrazem halal se označují potraviny, které můžou konzumovat muslimové. Košer zase v gastronomii představuje jídlo splňující židovské předpisy a stravovací návyky. V České republice je osm jatek, která můžou rituálně porážet zvířata. V roce 2023 tak řezníci bez omráčení podřezali 144 kusů skotu, 119 ovcí a 61 tisíc kuřat.
Rituální porážka je zvláštní způsob porážky jatečného zvířete, při které se zvíře usmrtí v souladu s požadavky určitého náboženství. Jen tak je maso rituálně čisté a povolené ke konzumaci věřícími.
V evropské a české legislativě se rituální porážkou míní porážka pro potřeby církví a náboženských společností, při které se nemusí zvíře před usmrcením omráčit. Jedná se o židovskou porážku šchitu a muslimskou porážk dhabíha.
Způsob porážky bez předchozího omráčení zvířete je předmětem diskuzí mezi věřícími a ochránci práv zvířat. V Polsku, Švédsku, Dánsku nebo Švýcarsku je tento způsob porážky zcela zakázaný.
Šchita, nebo šechita, je rituální porážka zvířat podle židovských náboženských předpisů halacha. Speciálně vyškolený člověk židovské víry zvaný šochet používá k usmrcení zvířete speciální nůž obdélníkového tvaru, který je dlouhý přibližně jako dvojnásobek délky krku poráženého zvířete. Při porážce musí dodržet pět principů, které se týkají druhu nože a kvality jeho ostří, souvislosti, směru a situování řezu. Zvíře znehybní a za plného vědomí jej v určitém místě podřízne tak, aby přerušil veškeré měkké tkáně spodní části krku, hrtan, průdušnice, obě krkavice i hrdelní žíly. Nůž se přitom nesmí dotknout obratlů. Při podřezávání není povolený žádný tlak na nůž, vše je nutné provést jedním tahem. Jakékoliv poškození ostří porážku zneplatňuje a maso už nemůže být košer.
Dhabíha či zabíha je muslimská rituální porážka. Nemá tak přísné požadavky jako šchita. Musí ji provést dospělý svéprávný muslim. Zvíře se při porážce položí na zem směrem ke Kaabě a zabije podříznutím hrdla, přeťaté struktury jsou stejné jako u židovské porážky, páteř zůstává neporušená.