čtvrtek 25. července 2024

Řezno vyhlásilo stav katastrofy. Povodně trýzní Německo

Část Německa čelí akutní povodňové situaci. V Řezně byl vyhlášen stav katastrofy.

profimedia-0878282889

Rozvodněný Dunaj v Řezně (2. 6. 2024)
Zdroj: Profimedia

  • Rozvodněný Dunaj v Řezně (2. 6. 2024)
  • Zdroj: Profimedia

Jih Bavorska a Bádenska-Württemberska čelí od víkendu vážným záplavám. Město Řezno, v němž žije 157 tisíc obyvatel, vyhlásilo stav katastrofy kvůli stoupající hladině Dunaje, která dosáhla necelých šesti metrů. Záchranáři intenzivně pátrají po pohřešovaném hasiči ve švábském Offingenu a úřady evakuují obyvatele zasažených oblastí. Spolkový kancléř Olaf Scholz navštíví postiženou oblast spolu s německou ministryní vnitra Nancy Faeser a bavorským premiérem Markusem Söderem.

Situace se v některých částech Bádenska-Württemberska podle německých médií přes noc opět zhoršila a meteorologové očekávají další silný déšť. Německá meteorologická služba varuje před možností až šedesátilitrových srážek na metr čtvereční, což může vést k dalším záplavám.

V důsledku povodní zemřel dobrovolný hasič v městečku Pfaffenhofen, kde se jeho člun převrátil. Dalších pět hasičů se ocitlo v nebezpečí, když se jejich člun převrátil v Offingenu, a jeden z nich je stále pohřešován. Německý železniční dopravce Deutsche Bahn radí lidem, aby se vyhýbali cestám do postižených oblastí a odložili cesty, které nejsou nezbytné, kvůli možnému rušení spojů a zpožděním.

Autor: Šimon Mitro

Související

Hamburg_Außenalster_DS363n
Zahraniční

Německá razie proti muslimům. Úřady zavřely Islámské centrum v Hamburku

profimedia-0891622654
Zahraniční

Sesuvy půdy v Etiopii zabily přes 200 lidí

profimedia-0677513308
Zahraniční

Čína se potýká se silnými dešti. Povodně decimují severozápad země

profimedia-0888103222
Zahraniční

Počty lesních požárů v brazilské Amazonii dosáhly 20letého maxima