pátek 9. května 2025

Revoluce v Hong Kongu. Nejvyšší soud podporuje společné bydlení pro gaye

I když se gayové a lesbičky oficiálně nesmí v Hong Kongu vzít, Nejvyšší soud v této čínské administrativní oblasti učinil přelomové rozhodnutí. Týká se dědického řízení i společného bydlení pro příslušníky LGBTQ+ komunity.

7482631328_d3ed21ef74_b

Gayové a lesbičky v Hong Kongu slaví. Nejvyšší soud jim nastavil svou vlídnější tvář.
Zdroj: Flickr

  • Gayové a lesbičky v Hong Kongu slaví. Nejvyšší soud jim nastavil svou vlídnější tvář.
  • Zdroj: Flickr

Přestože Hong Kong administrativně spadá pod Čínu, vyznačuje se mnohem liberálnějšími zákony, než jsou ty, které se schvalují v Pekingu. Svědčí o tom i poslední krok tamního Nejvyššího soudu, který potvrdil rovnost ve společném bydlení a dědickém řízení i pro stejnopohlavní páry. O uzákonění tohoto usnesení usiluje tamní LGBTQ+ komunita už od loňska a nynější rozhodnutí soudu označila za své velké vítězství. Soudci tak smetli ze stolu zprávu čínské vlády, která hovoří o tom, že stejnopohlavní páry jsou rovnocenné těm heterosexuálním.

Podobný rozsudek už před časem vynesly soudy nižší instance, ovšem vždy bylo v jeho aplikování do praxe zamezeno v odvolacím řízení. Současný rozsudek Nejvyššího soudu je však už konečný.

Ten samý Nejvyšší soud však loni neodsouhlasil uzákonění manželství pro stejnopohlavní páry, ačkoliv ve svém odůvodnění uznal, že je třeba nastavit právní rámce tak, aby příslušníci LGBTQ+ nebyli diskriminováni. Soudci také zamítli transgender osobám možnost změny pohlaví bez úplné operace.

Autor: Jan Skala

Související

úchyl
Zahraniční

Eurovize jako nástroj politické moci? Kritikům se nelíbí zejména účast Izraele

nákladní loď
Ekonomika

USA a Čína zahájí první přímé rozhovory po vyhrocení obchodní války

BYD
Ekonomika Elektromobily

Čínské elektromobily dobývají Evropu

ženský fotbal
Zahraniční Zajímavosti

Trans ženy nebudou moci hrát v Anglii ženský fotbal