Díky dotačním programům Ministerstva průmyslu a obchodu získávají brownfieldy novou tvář a přispívají k rozvoji regionů. Obce jako Budišovice, Mořkov, Valeč nebo Raškovice už ukazují, jak lze proměnit chátrající objekty v restaurace, coworkingová centra či společenské sály.
„Revitalizace brownfieldů je efektivní způsob, jak dát novou funkci místům, která dlouhodobě zůstávala nevyužitá. Dáváme obcím nástroj, díky kterému mohou z chátrajících budov vytvořit prostory pro podnikání, komunitní život i nové služby. Vidíme, že když se podaří spojit místní energii s podporou státu, vznikají projekty, které mají skutečný dopad na kvalitu života v regionech,“ říká ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček.
Jeden z úspěšných projektů je v Raškovicích, kde se bývalý brownfield změnil na restauraci s víceúčelovým sálem. Kromě toho tam nově sídlí i obecní knihovna. „Díky dotaci jsme získali důstojný prostor pro konání kulturních a společenských akcí, který v obci dlouhých 15 let chyběl,“ říká starosta Jiří Blahuta. . Podobně se podařilo přeměnit brownfieldy v Budišovicích, Mořkově, Žermanicích nebo ve Valči na Vysočině. V Povrlech na Ústecku vznikla kavárna a cukrářská dílna, kterou provozuje tamní podnikatel.
Ukončení dalších obdobných projektů je na cestě. Na podzim se dočká proměny i dům číslo 221 v Herálci na Vysočině. Nabídne restauraci, společenský sál i historické muzeum a naváže na předchozí úspěšný projekt multifunkční budovy s byty. Restauraci s kulturním sálem otevřou na místě bývalé hasičské zbrojnice na podzim letošního roku také v Radčicích u Plzně.

Proměna uhelného mlýna a kotelny v Libčicích z úvodní fotografie.