Stav porostů řepky v Česku se od konce dubna výrazně zhoršil. Podle Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin (SPZO) byly rostliny v dubnu dlouho ve fázi poupěte, pak ale rychle vykvetly, zejména na Jižní Moravě i dříve. Přesto už na konci měsíce agronomové zaznamenali, že mnohde chybí šešule a boční větve nejsou dostatečně vyvinuté, přičemž řada poupat byla poškozená.
Příčinou zhoršení je kombinace faktorů, především dubnové ranní mrazíky s teplotami až -5 °C a trvající sucho, které vysušilo povrch půdy a zhoršilo účinky chladu. Nejvíce utrpěly níže položené a řidší porosty, stejně jako ty, které byly na podzim slabší. Navíc se situace zhoršila kvůli náletům blýskáčků, kteří způsobují škody a jsou rezistentní vůči insekticidům. Delší období žlutého poupěte při chladnějším počasí umožnilo škůdcům delší působení.
Výsledkem jsou stovky hektarů řepky, které byly v květnu zaorány v zeleném stavu, protože byly silně poškozené a nevykvetly. Mnohé porosty jsou řídké a nízké, zvlášť tam, kde byla setba na široko a voda chyběla. Zhoršení se týká i oblastí, kde na podzim zasáhly silné holomrazy, které sice rostliny nezničily, ale oslabily jejich kondici. Výnosy se tak mohou snížit z původně očekávaných 3,25 tuny na hektar až na 2,8 tuny a méně.