Státní zdravotní ústav si posvítil na repelentní náramky proti komárům a klíšťatům. Testy ukázaly, že tyto výrobky prodávané i za několik stovek korun neposkytují žádnou ochranu. „Volaly nám opakovaně například maminky dětí, které vybavily své ratolesti náramky proti komárům na dětský tábor, ale děti se jim vrátily celé poštípané. Některé výrobky slibují na obalech dokonce několikatýdenní ochranu proti poštípání, a to i při cestách do tropických oblastí. S ohledem na to, že námi testované čtyři různé výrobky naprosto žádnou ochranu neposkytly, ani po dobu jedné minuty od nasazení, může se jednat doslova o hazard se zdravím, pokud spotřebitel tvrzení na výrobku uvěří,“ uvedl Vedoucí Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci Martin Kulma
„Uvědomme si, že krve sající hmyz přenáší nejrůznější patogeny a člověk domnívající se, že ho náramek chrání, se tak nevědomky může vystavovat například riziku infekce klíšťovou encefalitidou, borreliózou, ale například i malárií či horečkou dengue v tropických oblastech,“ varoval Kulma. „Osobně jsem si všechny testované náramky navlékla na ruku a tu vložila do testovací klece, kde máme k tomu účelu speciálně připravené testovací komáry. Je jich tam až kolem padesáti. Když to popíšu jednoduše, náramky jim byly úplně lhostejné. Do pár sekund jsem byla poštípaná a komáři sedali i na takzvané repelentní náramky,“ popsala testující odbornice Terezie Arnoldová, zástupce vedoucího Národní referenční laboratoře pro dezinsekci a deratizaci.
Odborníci tak doporučují používat pro ochranu proti hmyzu repelenty s účinnými látkami, jako například DEET, IR 3535, icaridin, jejichž obsah je v procentech uveden na každém výrobku, stejně tak jako doba ochrany.