středa 9. října 2024

Rekordní vedra na Balkáně sužují region a ničí hospodářství

Letní vedra na Balkáně letos překonala historické rekordy. Dlouhé období bez srážek a teploty přesahující 30 stupňů způsobily devastaci zemědělství, lesní požáry a vážné problémy s vodou.

Albánský ostrov Zvërnec

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Letošní léto bylo pro Balkán jedním z nejteplejších v historii, s dlouhotrvajícími vlnami veder a téměř úplně suchým červencem a srpnem. Místní obyvatelé, kteří jsou zvyklí na horké letní dny, se potýkali s mimořádně vysokými teplotami, které podle meteorologů překonaly všechny dosavadní záznamy.

Podle vědců ze Srbska byla letos oblast jihovýchodní Evropy „uvězněna“ pod teplou vzduchovou masou ze západní Afriky a Středomoří. V červenci zde teploty téměř tři týdny neklesly pod 30 stupňů a srážky byly prakticky nulové.

Podobná situace panovala i ve Slovinsku, kde průměrné letní teploty vzrostly o 2,5 stupně oproti dřívějším letům. V Bosně a Hercegovině byla překonána všechna dosavadní maxima, a to především v počtu velmi teplých nocí a dnů.

V sousedním Chorvatsku zaznamenali nejvyšší teploty Jaderského moře, které místy dosáhly až 30 stupňů. Extrémní vedra se tak stala výzvou nejen pro lidi, ale i pro zvířata a rostliny, které se nemohou v noci ochladit, což vede k dalším ztrátám v zemědělství.

Sucha zasáhla i řeky v Bosně a Srbsku, zatímco rozsáhlé požáry ničily lesy v Chorvatsku, Severní Makedonii a Albánii. Severní Makedonie hlásí, že letošní léto bojovala s trojnásobným počtem požárů než loni. V Albánii vedra poškodila nejen zemědělství, ale i výrobu elektřiny, protože téměř veškerá elektřina pochází z vodních elektráren, které trpěly dlouhodobým suchem.

Odborníci varují, že pokud nedojde k dešťům, mohou požáry a další problémy trvat až do listopadu.

Autor: Šimon Mitro

Související

vyschlá řeka
Zahraniční Klimatické změny

Řeky zasáhlo loni nejhorší sucho za poslední tři dekády

GZTjNxuWAAAY2js
Zahraniční

Demonstranti házeli zápalné láhve na vládní budovy. Policie použil slzný plyn

oceán
Zahraniční Klimatické změny

Vědci plánují hnojení oceánu železem pro záchranu klimatu

GZD65jZWAAAYtkX
Zahraniční

V Bosně povodně zabíjely. Teď se voda začíná rozlévat po celém Balkánu