Italský ledoborec s vědci zkoumajícími Antarktidu doplul jižněji než kterákoli loď dosud. Podle organizátorů plavby je to další známka toho, jak led kolem pólů ustupuje.
Podle italského Národního institutu oceánografie a aplikované geofyziky dosáhlo plavidlo Laura Bassi bodu v Zátoce velryb v Rossově moři.
Plavbu umožnilo neobvykle nízké množství ledu v oblasti. Satelitní analýza v loňském roce ukázala, že pobřežní ledovce Antarktidy přicházejí o led rychleji, než je příroda dokáže doplnit.
"Mám radost z vytvoření rekordu, ale zároveň jsem smutný, když vidím, že se věci tady v Antarktidě a ve světě obecně opravdu mění," řekl kapitán lodi Franco Sedmak. Dodal, že předchozí cesta s jiným plavidlem do stejné oblasti v roce 2017 narazila na neprostupný led. "Nikdy jsem si nemyslel, že po pár letech dojde k takovému tání ledu, abych se letos mohl vydat tak daleko na jih."
Vědci z Laura Bassi odebrali vzorky ledu z hloubky 216 metrů. Počáteční analýza ukázala, že voda v této hloubce zůstala extrémně studená. Vědci našli množství larválních a juvenilních stádií rybích druhů, některé druhy se v Rossově moři objevují jen zřídka. Nalezli také velké množství jednobuněčných řas.