Zhruba jedna miliarda eur ročně, kterou řecká vláda vydává na podporu porodnosti je málo a nedokáže zvrátit dlouhodobě nepříznivý trend v tomto směru. Tamní vláda se proto rozhodla ještě více zainvestovat a představila plán, kterým by chtěla nízká čísla nově narozených dětí zvrátit. Počítá s daňovými úlevami pro rodiče či vyšší peněžní dávky pro narozené děti.
Řecko má totiž jednu z nejnižších porodností v Evropě, což premiér Kyriakos Mitsotakis označil za časovanou bombu a národní hrozbu pro důchodový systém. Na situaci se podepsala více než desetiletá ekonomická krize, která udělala z Řecka jednu z nejchudších zemí Evropské unie, ale i změna postoje mladé generace k tradiční rodině.
Klesající porodnost je problémem pro vlády v celé Evropě, kde země včetně Francie, Itálie, Norska a Španělska utratily miliardy eur na opatření na podporu dětí, ovšem s malým efektem. Zvyšující se počty obyvatelstva jsou tak dané zejména migrací z jižních a východních, mimounijních států.
With one of the lowest fertility rates in Europe, Greece’s demographic challenges stem from a decade-long economic crisis and emigration. https://t.co/eUxFlbQNGu
— The Greek Herald (@greek_herald) September 13, 2024