Real Madrid popatnácté vládne Evropě

Finále Ligy mistrů ve Wembley ovládl Real Madrid, který porazil sympaticky hrající Borussii Dortmund 2:0.

Fotbalisté Realu Madrid ovládli Ligu mistrů.

• Fotbalisté Realu Madrid ovládli Ligu mistrů.

Do finále letošního ročníku Ligy mistrů se znovu probojoval specialista na tuto soutěž Real Madrid. Na legendárním anglickém stadionu Wembley se mu postavila Borussia Dortmund.

Pokud někdo čekal, že se německý celek bude stejně jako v semifinále proti PSG prezentovat defenzivním pojetím hry, musel být úvodem duelu překvapený. Fotbalisté Borussie na favorizovaný Real vystartovali od prvních minut a hnaní aktivními fanoušky první poločas jednoznačně ovládli. Ani jeden z osmi střeleckých pokusů ovšem neskončil za zády Thibauta Courtoise.

Po změně stran se obraz hry vyrovnal a do více šancí se začali dostávat také svěřenci Carla Ancelottiho. Zejména hlavní ofenzivní hvězda Realu Vinícius Júnior dělal obraně Dortmundu čím dál větší problémy.

Skóre finálového utkání ovšem otevřel jiný borec v bílém. Dani Carvajal v 74. minutě zužitkoval přesný centr loučícího se veterána Toniho Kroose a dal hráčům Dortmundu první lekci z produktivity. Od té chvíle narostla hráčům španělského celku na hřišti křídla a zdálo se být otázkou času, kdy přidají druhou branku. Hodně blízko k tomu měl v 77. Bellingham, ale jeho pokus vytěsnil obranným zákrokem Schlotterbeck.

O pět minut později už se španělští fanoušci radovat mohli. Obránce Borussie Ian Maatsen pokazil rozehrávku a poslal míč přímo Judemu Bellinghamovi, který okamžitě vyslal do úniku brazilského snajpra Víniciuse Júniora a ten se nemýlil.

Dortmundu sice pak ještě svitla naděje, ale Füllkrugův gól hlavou z 87. minuty rozhodčí kvůli ofsajdu odvolal.

Real Madrid tak po výhře 2:0 oslavil deváté prvenství v novodobé historii Ligy mistrů a v součtu s triumfy v Poháru mistrů evropských zemí ovládl klubovou Evropu už popatnácté.

Borussia Dortmund - Real Madrid 2:0 (0:0)

Branky: 74. Carvajal (Kroos), 83. Vinícius Júnior (Bellingham)

Žluté karty: 40. Schlotterbeck (DOR), 43. Sabitzer (DOR), 79. Hummels (DOR) – 35. Vinícius Júnior (REA)

Střely celkem: 12 – 13

Střely na bránu: 3 – 6

Střely mimo bránu: 6 – 5

Zablokované střely: 3 – 2

Držení míče: 47% – 53%