Rarita v liberecké zoo, roztomilým viskačám se narodila mláďata

Tři mláďátka porodily dvě samičky viskač v liberecké zoo. Ta je jediná u nás a jedna ze šesti v Evropě, která vzácně chovaný druh má. Trojice mláďat se má zatím čile k světu.Zoo získala chovného samce a tři samičky v roce 2021 z Curychu.

mládě viskača

Mládě viskači.
Zdroj: Zoo Liberec

  • Mládě viskači.
  • Zdroj: Zoo Liberec

„Reprodukce viskač v lidské péči má svá úskalí. Za běžných okolností je soužití dospělých jedinců bezproblémové, když ale některá ze samic porodí, samec se k mláďatům zpravidla chová velmi agresivně a může je poranit nebo i zabít. Samice proto musí mít k dispozici bezpečná útočiště, boudy imitující nory nebo části expozice, kam se za nimi samec díky výraznému rozdílu ve velikosti nedostane,“ říká zooložka Dorota Gremlicová.

V Liberci se proto na radu kolegů z curyšské zoo po porodu první samice rozhodli chovného samce oddělit úplně a přestěhovat ho do zázemí, aby měly čerstvé matky absolutní klid na svá mláďata.

Mláďata se rodí dobře vyvinutá, osrstěná a s otevřenýma očima. Krátce po narození jsou schopná se samostatně pohybovat a následovat matku, od které pijí mléko přibližně dva měsíce, než zcela přejdou na pevnou stravu. „Ve volné přírodě mohou mladé samice zůstat v rodné kolonii i po dosažení pohlavní dospělosti, která nastává okolo devíti měsíců věku. Oproti nim mladí samci pohlavně dospívají až v 15 měsících a rodnou kolonii zpravidla ihned opouští,“ přibližuje Gremlicová.

Návštěvníci zoo mohou při troše štěstí viskačí skupinu i s mláďaty pozorovat průzorem do jejich vnitřní ubikace.

Související

leopard
Světové dny Fauna

Den návštěvy ZOO

nosál
Světové dny Fauna

Den nosálů

Želvy na lodi, které byly zabavené během zátahu na pytláky
Domácí

Češi pomohli dopadnou pašeráky mořských želv v Indonésii

Mládě orla opičího
Domácí Fauna

Liberecká zoo pomohla zachránit ohroženého orla opičího