Rajčata jsou základem indické kuchyně, o to větší problémy přináší jejich celonárodní nedostatek. Ten v zemi způsobily vydatné deště, které pustoší úrodu. Zdevastovaly rostoucí plodiny a podpořily smrtelnou houbovou chorobu. Oblíbená zelenina teď i stoupla na ceně, zvýšila se o více než 400 procent. Ve městech jako je Bombaj nebo Dillí dříve lidé zaplatili za kilo rajčat v přepočtu něco málo přes 10 korun, dnes zaplatí už 40. Pro běžnou indickou domácnost s nízkými příjmy jsou tak nedostupnou surovinou.
Nedostatek zasáhl dokonce i prodejny řetězce rychlého občerstvení McDonald´s. V pobočkách v severní, východní a jižní Indii mají vyvěšené nápisy, že rajčata nebudou dávat do hamburgerů ani jiných nabízených pokrmů. "Kvůli problémům se sezónními plodinami, které vyvstaly na zemědělských polích v několika regionech, jsme v některých pobočkách rajčata z menu dočasně odstranili," vyjádřila se k problému mluvčí řetězce.
Podle drobných pěstitelů mají za sebou jednu z nejničivějších sezón pokud jde o produkci a zisk. "V únoru začaly listy rajčat kvůli onemocnění vysychat. Sehnali jsme drahé fungicidy a nemoc se zastavila. Pro velkou část úrody bohužel ale pozdě," popsal situaci pěstitel rajčat Arvind Malik. Muž letos sklidil sotva polovinu úrody a je teď silně zadlužený. "Dnes si nemůžu dovolit koupit ani kilogram rajčat," doplnil.
Dodávky a ceny by se prý měly vrátit k normálu zhruba za čtvrt roku. Do té doby se budou muset tradiční pokrmy ve spoustě indických domácností i restaurací obejít bez této oblíbené, mnohdy stěžejní suroviny.