Rada bezpečnosti OSN se konečně shodla a po více než měsíci vytrvalých bojů v Izraeli a Pásmu Gazy přijala k situaci na Blízkém východě společnou rezoluci. Ty předchozí vetovaly Spojené státy, Rusko i Čína. Právě schválený dokument obsahuje požadavky na vytvoření humanitárních koridorů i přestávky v útocích na Pásmo Gazy. Izraeli se však rezoluce nelíbí a nehodlá ji respektovat do okamžiku, dokud bude hnutí Hamás zadržovat izraelské rukojmí. Mezi Židovským státem a vedením OSN od začátku konfliktu panují napjaté vztahy. Tel Aviv dokonce vyzval generálního tajemníka organizace Antónia Guterrese k rezignaci.
NEWS: Security Council passes resolution calling for urgent & extended humanitarian pauses & corridors throughout Gaza, and immediate & unconditional release of all hostages held by Hamas & other groups.https://t.co/NbQYc6KSBa pic.twitter.com/8GnTp531qq
— United Nations (@UN) November 15, 2023
Vůči izraelským vojenským akcím v Pásmu Gazy se ale nevymezuje ze světových organizací pouze OSN. Protestuje proti nim také Světová zdravotnická organizace (WHO) a Dětský fond OSN (UNICEF). Jeho šéfka Catherine Russell označila situaci, která panuje v Pásmu Gazy, za katastrofální a uvedla, že od začátku izraelského bombardování zahynulo v oblasti 4 600 dětí, přičemž dalších 9 000 jich utrpělo zranění.
WHO zase upozornila na fakt, že uprchlickými tábory v Pásmu Gazy se kvůli otřesným hygienickým podmínkám šíří neštovice a průjmy.
Fighting in the Gaza Strip as of November 16.
— Kumar Abhishek (@k_kumar0313) November 16, 2023
The main battles of this stage are taking place in the west of Gaza City. Israeli army units occupied the long-suffering Al-Shifa hospital (second and third videos). Also yesterday, footage appeared of the explosion of the Gaza… pic.twitter.com/A0MaDCNNgo