Račí mor postihl Žďárské vrchy

Račí mor se rozšířil do chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, jak varovali odborníci. Nové ohnisko nákazy bylo zjištěno na potoce Bobrůvka u Nového Města na Moravě.

Račí mor v CHKO Žďárské vrchy

Račí mor v CHKO Žďárské vrchy
Zdroj: Správa CHKO Žďárské vrchy

  • Račí mor v CHKO Žďárské vrchy
  • Zdroj: Správa CHKO Žďárské vrchy

Račí mor se rozšířil do chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, což odpovídá předpokladům odborníků. V červnu 2024 se objevily dvě ohniska nemoci na potocích Nedvědička a Chlébský, a koncem července byl potvrzen úhyn raků na potoce Bobrůvka u Nového Města na Moravě.

Krajská veterinární správa ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR) přijala okamžitá opatření. V ochranném pásmu je zakázáno přemisťovat ryby a vodní živočichy, a všechny věci použití při manipulaci s těmito organismy musí být důkladně vyčištěny a dezinfikovány. Cílem je zabránit dalšímu šíření nákazy.

Ochranné pásmo zahrnuje oblast od bezejmenného přítoku Bobrůvky až po Slavkovický potok. Na místě byly umístěny varovné tabulky s informacemi o nákaze a opatřeních. Račí mor, způsobený nepůvodními druhy raků z Ameriky, postihuje především kriticky ohroženého raka říčního, pro kterého je tato nemoc devastující.

Odborníci upozorňují, že račí mor se šíří i díky snaze lidí zachraňovat raky z vyschlých potoků, čímž neúmyslně přenášejí nákazu. Je proto kladen důraz na přísné hygienické opatření a vyhýbání se pokusům o „záchranu“ raků, které mohou situaci zhoršit.

Autor: Šimon Mitro

Související

Praha,_Malostranské_náměstí_-_svoz_odpadu_651
Domácí

Havlíčkův Brod změní výběr peněz za odpad. Bude se platit za jeho množství

Koniklec otevřený
Domácí Příroda

Koniklec se vrací do přírody. U Prahy bylo vysazeno sto nových rostlin

Orel křiklavý v Jeseníkách
Domácí Fauna

Vzácní dravci se vracejí do Jeseníků

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje