Neznámý pachatel zastřelil na Hodonínsku osmiletou samici luňáka červeného, který patří ke středně velkým dravcům z čeledi jestřábovitých. Samička se řadila k nejstarším značeným luňákům v České republice. Ornitologové si jí všimli díky vysílačce, která monitorovala její pohyb.
Protože jsou luňáci extrémně ohroženým druhem, byť jen smrt jednoho jediného luňáka znamená obrovskou tragédii. Tato samička navíc během života vyvedla hned 18 mláďat. Za letošní rok Česká ornitologická společnost eviduje již tři zabité luňáky. V loňském roce jich bylo dokonce osm.
Česká ornitologická společnost předala vysílačku monitorující pohyb ptáka k přezkoumání rakouským kolegům. „V okolí zastřeleného luňáka jsme nic dalšího podezřelého nenašli, a tak jsme kadaver předali policii k provedení pitvy a rentgenu. Vysílačka monitorující pohyb, díky které byl luňák nalezen, zůstala naštěstí neporušená a předali jsme ji k bližšímu zkoumání rakouským ornitologům,“ potvrdila Klára Hlubocká, psovodka České společnosti ornitologické.
Častěji než se střílením se ornitologové setkávají s trávením luňáků a jiných zvířat. Od roku 2017 zaznamenali 170 případů, při nichž došlo k usmrcení 500 zvířat. Dosud se v Česku odsouzení za úmyslné zabití dravců dočkali tři pytláci, kteří ptáky otrávili.
V roce 2021 dostal dva a půl roku podmíněně s odkladem na tři a půl roku rybníkář z Klatovska za otravu dvou orlů mořských a dvou krkavců velkých. Chovatel drůbeže a holubů z Břeclavska zase v roce 2022 dostal trest s odkladem na tři roky za otrávení dvou luňáků červených a dalších živočichů. Zatím posledním odsouzeným se stal dvaapadesátiletý myslivec z Příbramska, který si letos od soudu odnesl trest dva roky podmíněně s odkladem na tři roky a pokutu čtvrt milionu korun za otrávení dvou orlů mořských a dalších dravců a šelem.