I v dubnu mohou být v Evropě čtyřicítky. V Portugalsku a Španělsku atakovaly teploty během dubna 41 stupňů. Nikdy v historii měření nedosáhly dubnové teploty v těchto regionech takových hodnot. Extrémní teploty zasáhly také Maroko a Alžírsko. V částech Pyrenejského poloostrova a severu Afriky byly teploty v dubnu až o 18 stupňů vyšší než je dlouhodobý průměr pro toto období roku. Podle Světové meteorologické organizace stojí za abnormálními výkyvy počasí klimatická změna, která způsobila, že vlny veder jsou v těchto oblastech stokrát pravděpodobnější než v minulém století.
Pyrenejský poloostrov a sever Afriky se potýká s extrémními teplotami
- Zahraniční Klimatické změny
- 13. května 2023 12:15
- 30 sekund čtení
Klimatická změna způsobila, že vlny veder jsou v jižní Evropě a na Severu Afriky stokrát více pravděpodobné než v minulém století.

Česko zase čeká spalující vedro a silné bouřky.
Zdroj: PickPik
- Česko zase čeká spalující vedro a silné bouřky.
- Zdroj: PickPik
Související
Toxický mrak zavřel doma 160 tisíc Španělů. Hořela továrna na čistidla
Nad Katalánskem se dnes vznášel toxický mrak, který lidi zavřel v jejich domovech. Jižně od Barcelony hořela továrna na čistící prostředky.
- 30 sekund čtení
Poslední připomínka zimy. V sobotu by mohlo na horách sněžit, hrozí mrazíky
Zima jako kdyby se úplně ještě nechtěla vzdát. Na horách totiž v sobotu bude sněžit.
- 1 minuta čtení
Chladno bude dál, na horách může sněžit
Na naše území stále proudí studený vzduch od severu, kvůli kterému se ochladilo a teploty přes den se k jarním zatím nedostávají. Stejně to bude vypadat i v nejbližších dnech.
- 1 minuta čtení
Co způsobilo blackout ve Španělsku? Uspokojivé vysvětlení zatím neexistuje
Zastaví masivní blackout, který na konci dubna postihl Španělsko, zavírání tamních jaderných elektráren? Nebo za tím skutečně stál kybernetický útok?
- 1 minuta čtení