Pobaltské státy se musí připravit na válku s Ruskem, tvrdí političtí analytici a argumentují úterním prohlášením ruského prezidenta Vladimira Putina, který mluvil o tom, že Lotyšsko, Estonsko a Litva vyhánějí ze svých území etnické Rusy, což ovlivňuje bezpečnost Ruska. Přestože americký Institut pro studium války nemá žádné informace o tom, že by pobaltským státům hrozilo bezprostřední nebezpečí ruské invaze, obavy z vpádu ruské armády v Litvě, Lotyšsku a Estonsku panují. Podle řady tamních politiků chce Putin obnovit hranice Sovětského svazu, což sám vládce Kremlu v minulosti několikrát naznačil. „Putin ale možná vytváří informační podmínky pro budoucí agresivní ruské akce v zahraničí pod záminkou ochrany svých krajanů,“ stojí ve zprávě, kterou zmíněný institut aktuálně vydal.
#Europe ma 3-5 lat, by przygotować się na odbudowę zdolności militarnych #Russia, która stanie się poważnym zagrożeniem dla wschodniej flanki #NATO, w tym wschodniej granicy Estonii – mówi w rozmowie z brytyjskim '@thetimes' premier Estonii @kajakallas.https://t.co/RAqqrKnHd6
— Witold Pasierb 🇵🇱 💯 (@m_pasierb) January 18, 2024
Přestože Putin nejvíce poukazuje na Lotyšsko, které v minulých dnech rozhodlo o deportaci předsedy Lotyšsko-ruského sdružení pro spolupráci Borise Katkova, obavy údajně panují i v dalších zemích. Estonská premiérka Kaja Kallas uvedla, že Severoatlantická aliance má maximálně pět let na to, aby ruské choutky zarazila, jinak její země přijde o svobodu. Experti také poukazují na to, že argument ochrany etnických Rusů v zahraničí byl ten nejpádnější ke spuštění války na Ukrajině.
Právě pobaltské státy budou podle německé armády dalším místem, kde začne další válka v Evropě. Němci takový začátek předpokládají v roce 2025.