neděle 3. března 2024

Ptákem roku je rehek domácí

Česká společnost ornitologická zvolila ptákem roku 2023 rehka domácího.

rehek domácí

Samička rehka domácího
Zdroj: ČSO / Ludmila Korešová

  • Samička rehka domácího
  • Zdroj: ČSO / Ludmila Korešová

Po polákovi velkém přebírá titul pták roku rehek domácí. Každoročně vyhlašuje ptáka roku Česká společnost ornitologická (ČSO). Oceněním chce ČSO upozornit na význam běžných druhů ptáků, jež se vyskytují na území České republiky.

Kdysi vysokohorský druh, rehek domácí, s šedým nebo černošedým zbarvením a nápadným rezavým ocasem, se vyznačuje hned několika zajímavými rysy. Pták známý též jako „kominíček“ má schopnost adaptace na život v lidských sídlech, což mu umožňuje prosperovat v městském prostředí. „Rehek domácí obývá velkou škálu stanovišť, od městského prostředí až po vysokohorská suťoviště. Zvlášť si oblíbil lidská sídla, ať už rušná centra měst, poklidné vesnické návsi i samostatně stojící usedlosti, hájenky, seníky, kůlny či horské chaty,“ říká Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO.

V souvislosti s oteplováním klimatu se také mění jeho migrační chování a část populací se snaží přezimovat i v Česku, což je pravděpodobně spojeno s oteplováním planety. Ornitologové vyzývají veřejnost k zapojení do kampaně Rehci v zimě, která probíhá od prosince 2023 do února 2024.

Cílem je shromáždit data o zimním výskytu rehků a získat lepší porozumění jejich chování během této sezóny. Účastníci mohou zaznamenávat svá pozorování v databázi ČSO a zároveň se zapojit do soutěže s možností získat ceny. „Během kampaně Rehci v zimě posbíráme cenné informace, které by jinak nebylo možné v takovém rozsahu získat. Zapojit se může každý, i bez předchozích zkušeností,“ vybízí Eliška Konopáčová, koordinátorka občanské vědy v ČSO.

Autor: Šimon Mitro

Související

ptáci
Zahraniční Fauna

Jeden z pěti migrujících druhů je na pokraji vyhynutí

ptačí budka
Světové dny Fauna

Den krmení ptáčků

Mláďata kalousů ušatých v ptačí budce
Domácí Fauna

Tisíce ptačích budek rozvěšují lesníci. Podporují hnízdění

Lanovka-Pisarky-Kampus-01-1024x773
Domácí

Ornitologové chtějí zhatit stavbu lanovky. Ohrožuje ptáky, tvrdí a připravují petici