Elon Musk již dříve demonstroval svůj záměr koupit Twitter a vytvořit “společné digitální náměstí,” kde bude panovat svoboda projevu bez jakéhokoliv spamu. Později od svého záměru upustil, protože původně avizovaný počet falešných účtů na Twitteru byl ve skutečnosti vyšší.
Po vleklém právnickém martyriu se však 27. října Elon Musk skutečně stal novým majitelem platformy Twitter. „the bird is free (pták je svobodný)“ napsal Musk na Twitter. Ihned na to byla ze společnosti propuštěna řada vrcholných manažerů.
“The bird is free” @elonmusk
— Elon Musk Quotes (@muskQu0tes) October 28, 2022
O dalším směřování Twitteru se hojně debatuje už od dubnového počátku akvizice. Musk se netajil tím, že na platformě opět povolí fungování účtů, které z ní byly vykázány. Jedná se například o Donalda Trumpa, který byl vyloučen po loňských nepokojích v Kapitolu, s tím, že podněcuje násilí. Musk tento zákaz považuje za “hloupý.” Mezi další vyloučené účty patří někteří extrémisté nebo popírači pandemie covidu.
Thierry Breton, komisař EU pro vnitřní trh, rozvolňování svobody projevu na Twitteru komentoval na této síti slovy: „V Evropě bude pták létat podle našich pravidel EU,” a naznačil, že regulační orgány zaujmou proti rozvolňování tvrdý postoj.