čtvrtek 22. května 2025

Ptáci na Galapágách trpí „silniční agresí“ kvůli lidskému hluku

Nový výzkum ukázal, jak lidská aktivita, konkrétně hluk z dopravy, ovlivňuje chování ptáků na Galapágách. Místní druh zpěvného ptáka vykazuje agresivní reakce, což naznačuje skrytý dopad hlukového znečištění na divokou zvěř.

Galapágy pták

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Nový výzkum ukázal, že hluk z dopravy má na zvířata na Galapágách nečekané důsledky. Studii, publikovanou v odborném časopise *Animal Behaviour*, provedli vědci z Anglia Ruskin University a Univerzity ve Vídni. Zaměřili se na samce galapážských žlutých pěnic, které žijí v blízkosti rušných silnic, a zjistili, že ti reagují na dopravní hluk zvýšenou agresivitou.

Výzkum ukazuje, že ptáci, kteří žijí do 50 metrů od silnic, vykazují známky agrese – například provádějí opakované lety kolem zvukových zdrojů, což by mohlo naznačovat přípravu na boj. Zajímavé je, že ptáci se pokoušeli přizpůsobit i své zpěvy, aby byly slyšet přes dopravní hluk.

Galapágy, které byly dříve považovány za přírodní ráj, čelí díky rostoucímu počtu lidí nové výzvě. Počet obyvatel zde vzrostl z 2 000 na začátku 60. let na současných 32 000, což přináší větší množství dopravy a potenciálně i větší tlak na místní faunu. Tento výzkum upozorňuje na potřebu přehodnotit ochranné strategie a zohlednit lidský vliv na chování divokých zvířat.

Autor: Šimon Mitro

Související

Sokolí mládě z CHKO Ždárské vrchy
Domácí Fauna

Do skal se vrátil život. Sokolí pár ve Žďárských vrších vyvedl dvě mláďata

Mýval severní
Domácí Fauna

Biosmršť se vrací: Češi znovu vyrazí stopovat vetřelce v přírodě

Rak mramorovaný
Domácí Fauna

Invazní rak byl poprvé nalezen na Moravě

gekon
Zahraniční Fauna

Vyhynulý skalní gekon se objevil po 33 letech v nepřístupném kaňonu