Ptáci na Galapágách trpí „silniční agresí“ kvůli lidskému hluku

Nový výzkum ukázal, jak lidská aktivita, konkrétně hluk z dopravy, ovlivňuje chování ptáků na Galapágách. Místní druh zpěvného ptáka vykazuje agresivní reakce, což naznačuje skrytý dopad hlukového znečištění na divokou zvěř.

Galapágy pták

Ilustrační foto.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Nový výzkum ukázal, že hluk z dopravy má na zvířata na Galapágách nečekané důsledky. Studii, publikovanou v odborném časopise *Animal Behaviour*, provedli vědci z Anglia Ruskin University a Univerzity ve Vídni. Zaměřili se na samce galapážských žlutých pěnic, které žijí v blízkosti rušných silnic, a zjistili, že ti reagují na dopravní hluk zvýšenou agresivitou.

Výzkum ukazuje, že ptáci, kteří žijí do 50 metrů od silnic, vykazují známky agrese – například provádějí opakované lety kolem zvukových zdrojů, což by mohlo naznačovat přípravu na boj. Zajímavé je, že ptáci se pokoušeli přizpůsobit i své zpěvy, aby byly slyšet přes dopravní hluk.

Galapágy, které byly dříve považovány za přírodní ráj, čelí díky rostoucímu počtu lidí nové výzvě. Počet obyvatel zde vzrostl z 2 000 na začátku 60. let na současných 32 000, což přináší větší množství dopravy a potenciálně i větší tlak na místní faunu. Tento výzkum upozorňuje na potřebu přehodnotit ochranné strategie a zohlednit lidský vliv na chování divokých zvířat.

Autor: Šimon Mitro

Související

Kocour s nejdelším ocasem na světě
Zahraniční Fauna

Mainská mývalí z Minnesoty je kočičím rekordmanem. Má nejdelší ocas

Orel mořský
Domácí Fauna

Ve Zlínském kraji objevili nové hnízdo vzácného orla mořského

Sokoli hnízdící na Býčí skále.
Domácí Fauna

Sokoli se vrátili na Býčí skálu

Zoborožec světlehlavý ze Zoo Plzeň
Domácí Fauna

Vzácný zoborožec je poprvé v Česku. Chová ho Plzeň