Virus ptačí chřipky se nemůže přenášet mezi lidmi, ale pouze přenosem z ptáka na člověka. V případě, že se člověk nakazí ptačí chřipkou, tak má jen 50procentní šanci na přežití. Minulou středu zemřela na ptačí chřipku jedenáctiletá dívka z Kambodže, v této zemi se virus objevil naposledy v roce 2014.
„Globální situace kolem ptačí chřipky je velmi znepokojivá vzhledem k širokému šíření viru u ptáků po celém světě,” uvedla Sylvie Briand, ředitelka epidemické a pandemické připravenosti a prevence ve zdravotnické agentuře OSN. „Úzce komunikujeme s kambodžskými orgány, abychom lépe porozuměli, jak zde došlo k přenosu nákazy na člověka,“ dodala.
Během posledních dvaceti let zemřelo celkem 873 lidí na ptačí chřipku. Od roku 2021 zaznamenala Světová zdravotnická organizace (WHO) pouze osm případů ptačí chřipky u člověka, v Evropě byl případ zaznamenán ve Španělsku a Velké Británii.
Kambodžský případ je zvláštní tím, že se ptačí chřipkou nenakazila pouze dívka, ale i její otec, jenž je asymptomatický. Virus ptačí chřipky se při tom na člověka nepřenáší snadno. Dosud nebyl hlášen jediný případ, kdy by virus zmutoval natolik, že by došlo k přenosu z člověka na člověka.
Vzhledem k vzrůstajícím počtům případů nákazy u savců, především u norků a vyder, se WHO více zaměřuje na virus ptačí chřipky a zkoumá zda nezmutoval do podoby, díky které by se mohl přenášet ze savce na savce a tudíž i z člověka na člověka.
📍Worrisome—An 11-year-old girl in Cambodia 🇰🇭 has died of #H5N1, the strain of avian influenza which has spread around the world that has raised a lot of global concern. The girl developed a fever of 39C (102F), taken to a hospital, and died 6 days later.https://t.co/ygV50sAUyb
— Eric Feigl-Ding (@DrEricDing) February 23, 2023