„Z důvodu šířící se ptačí chřipky přijala děčínská zoologická zahrada preventivní opatření a dočasně zavřela Ptačí dům,“ uvedla pro Minutové zprávy Ajka Houšková z děčínské zoo.
Ostravská zoo zase uzavřela všechny průchozí ptačí voliéry. Pokud mají ptáci vnitřní ubikace a pohybují se venku, krmíme je chovatelé pouze ve vnitřních prostorách.
V České republice už je šest ohnisek ptačí chřipky H5N1. V jejich okolí platí pro chovatele drůbeže, myslivce, majitele exotického ptactva nebo provozovatele obchodů se zvířaty mimořádná opatření veterinární správy.
O ptačí chřipce a jejích aktuálních ohniscích ve středu také jednal krizový štáb Středočeského kraje.
„Krajská hygienická stanice v součinnosti s veterinární správou v daných oblastech učinila potřebné kroky, aby nedošlo k rozšíření nákazy. Hygienici dohlíželi také na likvidaci chovů a dodržení veškerých opatření. I díky tomu nemáme informace o jakémkoliv přenosu ptačí chřipky na člověka, což je jednoznačně pozitivní zpráva,“ řekla Minutovým zprávám hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková. „Velké díky patří všem složkám, které se na likvidaci chovů a opatřeních s tím souvisejících podílejí, ať už jde o hasiče, policii či hygienu,“ dodává.
Připomněla, že nadále platí celorepubliková opatření, která mají zabránit přenosu ptačí chřipky. Chovatelé drůbeže by měli umístit chovy ptáků do vnitřních prostor hospodářství, aby se zabránilo styku s volně žijícími nakaženými jedinci a měli by v co nejvyšší možné míře zabránit kontaktu chovaných a volně žijících ptáků.