pondělí 24. února 2025

Psychicky labilní želvy odchovala pražská zoo jako první v Evropě

Mimořádný chovatelský úspěch hlásí pražská zoo. Tým kurátora Petra Velenského dokázal rozmnožit extrémně choulostivé želvy dlaždicovité, které se živí houbami. Dvě mláďata se vylíhla jako vůbec v první zoo na celém kontinentě.

Foto_BK2A8414_export

Dvě mláďata želv dlaždicovitých mají nyní velmi měkký krunýř a zůstávají prozatím v zázemí. První rozmnožení tohoto druhu v evropských zoologických zahradách je výsledkem patnáctiletého snažení týmu kurátora Petra Velenského.
Zdroj: Miroslav Bobek, Zoo Praha

  • Dvě mláďata želv dlaždicovitých mají nyní velmi měkký krunýř a zůstávají prozatím v zázemí. První rozmnožení tohoto druhu v evropských zoologických zahradách je výsledkem patnáctiletého snažení týmu kurátora Petra Velenského.
  • Zdroj: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Do nedávna se přitom želvy dlaždicovité světově považovaly za nechovatelné. Cesta k mláďatům byla trnitá.

„Bez nadsázky mohu říct, že za odchovem stojí patnáct let našeho snažení,“ říká kurátor plazů Petr Velenský. „První tři samice jsme obdrželi v dubnu 2008. Teprve v roce 2014 jsme těmto ke stresu náchylným a psychicky labilním želvám vyprecizovali podmínky terária do takové podoby, se kterou jsme my i želvy byli spokojení. Ve stejném roce k nám dorazil i domnělý samec, avšak ten se záhy ukázal být čtvrtou samicí v našem chovu,“ popisuje.

Zatímco čtveřice samic prosperovala, samec byl dál k nenalezení zejména proto, že pražská zoo chová tento druh jako jediná v Evropě. Pátrání proto zahrada rozšířila do celého světa. Až v roce 2020 se do zoo dostala informace o vhodném jedinci v Taipei Zoo na Tchaj-wanu. „Samec se tam ale dostal jako zabavené zvíře, a tak jeho příjezd zkomplikovala administrativa a pak i transport, který tento druh nesnáší dobře. Do Prahy dorazil až v prosinci 2022,“ líčí dál Velenský.

Ihned po karanténě začal samec s námluvami a na konci března nakladla jedna ze samic snůšku vajec do hnízdní kupy, kterou pečlivě střežila. Před 11 dny se z nich vylíhly dvě malé želvy.

Želvy dlaždicovité jsou podle Červeného seznamu IUCN ohroženým druhem, v Číně pak dokonce kriticky ohroženým. Příčinou je vedle ztráty přirozeného prostředí i ilegální obchod na asijských trzích. Úspěšné rozmnožení v Praze je proto velmi důležitým počinem.

Související

luskoun
Světové dny Fauna

Den luskounů

Foto 1_DSC03252.jpg
Ostatní

Čtyři tasmánští čerti se právě rozkoukávají v pražské zoo

Nový Textový dokument OpenDocument
Zahraniční Video

Moře podél Indie vyplavilo víc než tisícovku mrtvých želv

Foto 1_DSC00153
Ostatní

Šišce jsou dva roky, narozeniny bude slavit v neděli