úterý 20. května 2025

Psy a kočky ohrožuje parazit přenášený komáry, veterináři před ním varují

Až 30 centimetrů dlouzí červi se můžou vyvinout v těle psa, kočky a vzácně i u člověka po bodnutí komárem, který přenáší parazity a způsobuje tak dirofilariózu. Nemoc není přenosná ze zvířete na člověka, hostitelem je vždy komár.

pes

Ilustrační foto.
Zdroj: Wallpaper Flare

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Wallpaper Flare

Únava, kašel, hubnutí a ve vážných případech embolie, kolaps či selhání srdce. I tak může vypadat parazitární onemocnění dirofilarióza, které přenáší komáři. Ohrožení jsou především psi. V minulosti se onemocnění vyskytovalo převážně v tropických a subtropických oblastech, v posledních letech se ale objevilo i na jižní Moravě a v Praze. „Existují dvě hlavní formy této nemoci. Při srdeční dirofilarióze se paraziti usazují v srdci a plicních tepnách, kde mohou způsobit vážné zdravotní komplikace, včetně srdečního selhání. Další formou je kožní dirofilarióza, která je méně nebezpečná. V tomto případě se hlístice usazují v podkoží. Majitelé psů si tak mohou všimnout hrudek pod kůží,“ vysvětluje veterinářka Jana Šmigurová.

Onemocnění se projevuje postupně. Jakmile se larvy hlístic přes komára dostanou do těla psa, pomalu se vyvíjejí a dorostou až do 30 centimetrů. „Pro potvrzení infekce je potřeba udělat sadu krevních testů a rentgen i ultrazvuk srdce. Diagnostika bývá v každém případě poměrně komplikovaná,“ upozorňuje Šmigurová s tím, že léčba bývá drahá a dlouhodobá, trvá 16 až 18 týdnů. Není navíc jisté, zda zabere. Pes musí mít klidový režim a doporučuje se, aby se kvůli možné embolii při léčbě téměř vůbec nehýbal.

Nemoc je zákeřná také v tom, že ji komáři mohou z nakaženého psa přenést na člověka. U lidí se parazit sice zpravidla nevyvine v plnohodnotnou dospělou formu, ale i tak může způsobit nepříjemnosti – například pohyblivé a bolestivé podkožní bulky nebo uzlíky na plicích. U lidí se také vyskytuje oční forma dirofilariózy.

V místech, kde se dirofilarióza přirozeně vyskytuje a dlouhodobě přetrvává, například i na Slovensku, je vhodný injekční přípravek s účinkem až šest měsíců. Při cestách k moři je minimálně potřeba psa ošetřit antiparazitárním přípravkem na kůži, který má měsíční účinnost a používat repelenty.

Související

profimedia-037585864_180712-083906_ako
Ekonomika

Výživový plán pro psy? Polská firma se pokouší prorazit na českém trhu

dog-canine-military-standing-portrait-soldier-369273-pxhere.com
Domácí

Policejní psi jsou při pátrání důležití, zloděje měl jeden z nich za chvíli

0192_001 (1)
Zahraniční Zajímavosti

Fenka přežila v divočině 529 dní. Chytit se jí podařilo až díky tričku majitele

800px-American_Bully_(107204307)
Domácí

Roman z jihu Čech chtěl převychovat psa. American Bully XL ho zabil