Richard Evelyn Byrd, zkušený letec a navigátor, se v roce 1929 zapsal do historie jako první člověk, který přeletěl Jižní pól. Byrd, který se ve 20. letech podílel na několika výpravách do Arktidy a Antarktidy, byl v té době považován za jednoho z největších polárních průzkumníků. Jeho expedice na Antarktidu, která vyvrcholila letem na Jižní pól, byla jednou z nejlépe vybavených a nejambicióznějších v historii.
Dne 28. listopadu 1929 vzlétl Byrd se svými společníky ze základny Little America na Rossově šelfově ledovci v letadle Floyd Bennett. Při letu do Jižního pólu čelili obtížím kvůli absenci magnetických kompasů a museli se spolehnout na sluneční kompas a Byrdovy navigační schopnosti. Po překonání horského pásma Fridtjofa Nansena a hory Mount Fisher dorazili v jednu hodinu ráno na Jižní pól. Po krátkém okružním letu a položení americké vlajky se vydali zpět, bezpečně přistáli na základně v 10:11 ráno.
Byrdova sláva neustále rostla a jeho výpravy se staly legendárními. V roce 1933 vedl druhou expedici na Antarktidu, během níž byl na několik měsíců uvězněn na meteorologické stanici. V dalších letech se podílel na několika dalších expedicích a mapoval rozsáhlé oblasti kontinentu. V roce 1955, během své páté a poslední expedice, pokračoval v průzkumu Antarktidy až do své smrti v roce 1957. Byrd se stal symbolem odhodlání a objevování neznáma , a jeho jméno je trvale spjato s výzkumem polárních oblastí.