Duna Lala Lallia v berberském jazyce Nejvyšší posvátný bod, v marockém písečném moři Erg Chebbi vznikla před 13 tisíci lety. Zjistili to britští vědci, kteří studují takzvané hvězdné nebo pyramidové duny. Název mají podle svého tvaru a jsou největší na světě.
Metoda, kterou vědci stáří obrovského písčitého kolosu určili, se nazývá luminiscenční datování. To analyzuje zachycené elektrony v křemenných zrnech a díky němu se určí, kdy naposledy na ně působilo sluneční záření nebo teplo. Museli tak posbírat zrnka písku, aniž by je vystavili světlu. Vyhrabali proto do dun jámy a zatloukli do nich kusy starých okapových trubek, aby shromáždili vzorky i z té nejspodnější vrstvy.
Podle odborníků se jedná o průlomový objev. "Tato zjištění pravděpodobně překvapí mnoho lidí, protože vidíme, jak rychle se tato obrovská duna vytvořila a že se pohybuje přes poušť rychlostí asi 50 centimetrů za rok. Tyto fantastické hvězdné duny jsou jedním z přírodních divů světa," říká autor studie Geoff Duller z univerzity v Aberystwythu.
Duna Lala Lallia prý přestala růst asi před osmi tisíci lety. Dnes je vysoká sto metrů a široká 700 metrů s paprskovitými rameny. Horní část struktury se zformovala v posledním tisíciletí.
Hvězdné duny se kromě Afriky nachází v Asii, Severní Americe a dokonce i na Marsu a na největším měsíci Saturnu, Titanu.