Třicet procent světového oceánu jako chráněná oblast, to je výsledek mezinárodní smlouvy o ochraně oceánu, kterou schválily členské státy OSN. Na základě smlouvy, o níž se jednalo patnáct let, by měla být ochráněná mořská biodiverzita a zajištěná její udržitelnosti. „Náš oceán je ohrožen. Ale Smlouva o volném moři, o ochraně biologické rozmanitosti oblastí mimo národní jurisdikci, dává oceánu šanci bojovat. Tento historický úspěch je příkladem globálních hrozeb, kterým čelí globální akce,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres.
Our ocean is under threat.
— António Guterres (@antonioguterres) June 19, 2023
But the High Seas Treaty on protecting biological diversity of areas beyond national jurisdiction gives the ocean a fighting chance.
This historic achievement is an example of global threats being met by global action.https://t.co/3aS4Ys4c9H pic.twitter.com/tk2DTK4oAi
Smlouva by měla regulovat znečišťování mořské vody i nadměrný rybolov, který na oceán působí stejně neblaze jako klimatické změny. Vědci už před časem prokázali, že oceán oplývá bohatou, leckdy až mikroskopickou biologickou rozmanitostí. Je zdrojem poloviny veškerého kyslíku na planetě a omezuje globální oteplování tím, že absorbuje značnou část oxidu uhličitého produkovaného lidskou činností.