Díky zákonné změně z roku 2016 umožňuje britská medicína využívat přelomovou techniku, která spojuje genetický materiál matky, otce a dárkyně mitochondrií. Metoda je legální i v Austrálii, zatímco v USA je zakázána. Vědci věří, že rozšíření této možnosti pomůže rodinám, které jinak nemají šanci na zdravé dítě.
Mitochondrie – „elektrárny“ buněk – obsahují DNA, která se dědí pouze po matce. Pokud je poškozená, dítěti hrozí vážné nemoci, včetně selhání orgánů. Vědci proto přenesli jádro vajíčka nemocné ženy do darovaného vajíčka s funkčními mitochondriemi, čímž vznikl zárodek se třemi genetickými dárci.
Tým z univerzity v Newcastlu a australské Monash University zatím zaznamenal osm narozených zdravých dětí, jedna žena je těhotná. U jednoho dítěte se objevily mírně zvýšené hladiny vadných mitochondrií, ale bez zdravotních rizik. Lékaři budou všechny děti dlouhodobě sledovat.
Metoda je určena pouze pro ženy, kterým jiné možnosti selhaly. Změněná DNA tvoří méně než jedno procento genomu dítěte. V Británii ji zatím může využít 35 schválených rodin. V USA je výzkum geneticky upravených embryí zakázán kvůli obavám z dědičných změn.