Protižidovské nálady gradují. Vandalové poničili pomník obětí holokaustu v Paříži

Problém války v Pásmu Gazy rezonuje i v historických souvislostech. V Paříži vandalové poničili pomník židovských obětí druhé světové války.

597032

Pod jmény obětí holokaustu se objevily červené otisky dlaní.
Zdroj: X

  • Pod jmény obětí holokaustu se objevily červené otisky dlaní.
  • Zdroj: X

Odpor vůči Izraeli v západní Evropě sílí a to zejména kvůli současnému konání židovské armády v Pásmu Gazy, ovšem protesty proti krokům kabinetu premiéra Benjamina Netanjahua se dotýkají už i historických symbolů. V pařížské židovské čtvrti Marais si totiž zatím neznámí vandalové vyhlédli pomník obětem holokaustu, kam otiskli řadu dlaní červené barvy. Ta má symbolizovat údajné páchání genocidy na palestinském obyvatelstvu.

Čin vyvolal pobouření nejen mezi početnou židovskou komunitou žijící ve Francii, ale i mezi samotnými Francouzi. Konání vandalů ostře odsoudil i francouzský prezident Emmanuel Macron, který ničení památníků označil za nepřijatelné, jakkoliv čin nemá s největší pravděpodobností historický podtext, ale souvisí se současnými událostmi. „Republika jako vždy zůstane neústupná tváří v tvář odpornému antisemitismu,“ dodal Macron. Kritiku připojili i další politici západoevropských zemí i Evropské unie.

Během holokaustu za druhé světová války přišlo o život zhruba šest milionů Židů. Památníky těchto obětí jsou rozesety po celé Evropě.

Autor: Jan Skala

Související

GNyLvoYXQAEI2ww
Zahraniční

Evropská vojenská mise v Mali skončila. Potvrdil do šéf unijní diplomacie Borrell

14628757859_612d16917b_b
Zahraniční

Konec izraelské jednoty. Gantz dal Netanjahuovi ultimátum o konci války

408127198_10221297628985005_2111989018936352545_n
Zahraniční

Zelenskyj odmítl Macronovo olympijské příměří. Nevěříme Putinovi, řekl

GNycFnEWMAAucE5
Krimi

Další synagoga měla shořet. Francouzská policie útočníka zastřelila