Ještě na začátku pozemní operaci v Pásmu Gazy Izrael podporoval takřka celý západní svět, což se nyní velmi rychle mění. Útok na město Rafáh na jihu Pásma Gazy se setkal po celém světě s vlnou kritiky a to zejména proto, že do města, které leží takřka na hranici s Egyptem, se přesunul zhruba milion Palestinců, kteří před izraelskou armádou utekli z měst Gaza a Chán Júnis.
Bombing of refugee camp in Rafah. #Rafah #StopTheWarCrimesNow pic.twitter.com/Zb5g34EbcG
— Juri (@JuriMrK) February 12, 2024
Palestinské ministerstvo obrany uvedlo, že Izrael páchá zvěrstva s myšlenkami na pomstu a ne na vítězství a jde mu o přesídlení palestinského lidu, který po celé Gaze cíleně pronásleduje. Útok na Rafáh, který se uskutečnil v pondělí nad ránem, označil za masakr. Podle palestinských zpráv při něm zemřelo nejméně 30 civilistů a vybombardován byl i uprchlický tábor.
🇬🇧🇮🇱 Britain's Foreign Secretary, David Cameron, Responds To Israel's Massacre in Rafah
— Censored Men (@CensoredMen) February 12, 2024
"We are very concerned about what is happening in Rafah -- there's no where for them to go."
"We want Israel to stop and think very seriously before it takes any further action." pic.twitter.com/hmHrBSvlT6
Konání Izraele v Pásmu Gazy začínají kritizovat i jeho nejvěrnější spojenci. Někdejší britský premiér David Cameron uvedl, že už by se Židovský stát měl vážně zamyslet než se pustí do nějaké vojenské operace. Americký prezident Joe Biden naopak kritizuje přímo osobnost premiéra Benjamina Netanjahua. Podle něho pouze prodlužuje konflikt, aby se udržel u moci. Před začátkem války totiž Netanjahu nepatřil mezi oblíbené izraelské politiky, kdy proti jeho soudní reformě protestovaly stovky tisíc lidí v Jeruzalémě i Tel Avivu.
Kdo Izraeli zatím vyjadřuje neomezenou podporu, je naopak česká vláda premiéra Petra Fialy (ODS).