Humanizaci silnic, což v překladu z jazyka ekologických aktivistů znamená snížit v ulicích rychlost na 30 kilometrů v hodině, vytvořit více přechodů pro chodce a více cyklotras, to požadovali účastníci včerejší demonstrace v pražských ulicích, pod kterou se opět podepsala mezinárodní hnutí Extinction Rebellion a Letzte Generation. Zatímco v jiných zemích západní Evropy dokáží tyto organizace svou silou vzbudit rozruch, jejich aktuální pražské snažení bylo tristní. Pochodu se totiž zúčastnila pouze dvacítka osob.
Nevzdáme se‼️
— Poslední Generace 💟✌🐌 @lastgencz.bsky.social (@LastGenCZ) February 13, 2024
Dnes odpoledne opět pochodujeme za humanizaci magistrály a dodržení klimatického závazku!🚶🚶🚶🚶
📍 v 17.30 buďte u nabíjecí stanice PRE u Kongresového centra (metro Vyšehrad) pic.twitter.com/KdyAQ0AOKH
Přitom témat, kterých česká odnož Extinction Rebellion vyjmenovala v pozvánce k pochodu z Vyšehradu, byla celá řada a nešlo jen o humanizaci silnic. Hnutí se chtělo hlasitě vyjádřit proti uhelným elektrárnám, vysokému procentu masa v potravě a plýtvání jídlem, stejně jako požadovalo dekarbonizaci letecké a lodní dopravy, veřejných budov a cementu. Za své úsilí však aktivisté sklízí spíše nevoli, řada lidí jejich akce považuje za příliš nátlakové a utopické.
Včerejší demonstrace požadovala, aby pražský magistrát vedl s aktivisty dialog a provedl změny podle pěti sad požadavků, které protestující na radnici odeslali už před pěti lety. „Zatím žádné zásadní změny neproběhly,“ přiznávají na svých sociálních sítích.