pátek 19. července 2024

Protest číslo tři. Proti Ficovi vyšly do ulic znovu tisíce lidí

Lidé v Bratislavě i jiných slovenských městech znovu protestovali proti rozhodnutí kabinetu Roberta Fica zrušit Úřad speciální prokuratury. Akci svolalo ve volbách poražené hnutí Progresívne Slovensko.

GBuxNXuXQAEcZkk

Dav lidí v Bratislavě vyjadřoval nesouhlas se slovenskou vládou.
Zdroj: Profimedia

  • Dav lidí v Bratislavě vyjadřoval nesouhlas se slovenskou vládou.
  • Zdroj: Profimedia

Demonstrace organizovaná opozičním hnutím Progresívne Slovensko, které v zářijových volbách do slovenské Národní rady skončilo na druhém místě za vítěznou stranu SMER-SD, už potřetí od začátku prosince zaplnila náměstí v některých slovenských městech. Lidé přišli protestovat ze stejného důvodu jako v obou předchozích případech, nelíbí se jim záměr premiéra Roberta Fica zrušit Úřadu speciální prokuratury, respektive jeho sloučení s generální prokuraturou. Pro Fica byla včerejší akce symbolická, protože se přesunula z bratislavského náměstí Svobody na náměstí Slovenského národního povstání. Právě tam se po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové se v roce 2018 odehrála obrovská protestní akce, která se zásadní měrou podílela na tehdejším pádu Ficovy vlády.

Proti rušení Úřadu speciální prokuratury se už lidé vyjádřili i v petici, kterou do dnešního dne podepsalo 50 tisíc Slováků. Opozice tvrdí, že sloučením úřadu s generální prokuraturou chce Fico zamést pod koberec možné trestné činy, v nichž by mohlo figurovat jeho jméno nebo spojení s jeho osobou.

Kromě Bratislavy se protestní akce konaly také v Trnavě, Bánské Bystrici, Nitře, Žilině, Košicích, Trenčíně, Liptovském Mikuláši, Spišské Nové Vsi a Povážské Bystrici.

Autor: Jan Skala

Související

slovenská-renesancia-2023-poslanec-pavol-ľupták-klub-sns-v0-dhvage6l2ftb1
Zahraniční

Po Ficovi je terčem útoku další politik. Poslance SNS napadli u jeho domu

35513555785_3445c93eaa_b
Zahraniční

Duhový Pride v ohrožení. Policie odhalila skupinu, která chtěla na pochod zaútočit

440023058_836952591808631_5360250298554680796_n
Domácí

Slovensko vláda vyměnila za Ukrajinu. Kabinety obou zemí se sejdou zítra

1000009299
Zahraniční

Ukrajina v NATO? Slováci takový krok nepodpoří, Rusko vyhrožuje