Cílem bylo zlepšit pracovní uplatnění obyvatel těchto oblastí, kteří se potýkají s nezaměstnaností, zadlužeností a špatnými životními podmínkami. Kontrola Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) však ukázala, že i přes tuto značnou investici měly projekty jen omezený a krátkodobý dopad.
Z celkového počtu 418 projektů se podařilo trvale začlenit pouze 24 % účastníků na pracovní trh. Nejvíce podporované projekty zaměřené na koordinovaný přístup měly sice ambice na širší změny, ale výsledky byly zklamáním: jen 18 % účastníků, kteří byli původně nezaměstnaní, našlo práci, u starších 54 let to bylo jen 10 %. Některé projekty, jako například „Práce se nebojíme“, za 2,5 milionu korun, nedosáhly žádného pozitivního výsledku, přičemž MPSV do nich investovalo nemalé prostředky.
Finanční prostředky byly především využívány na osobní náklady, jako jsou mzdy koordinátorů a poradců, a na administrativní náklady, zatímco přímá podpora cílové skupiny tvořila pouze tři procenta výdajů. I přes tento finanční výdaj zůstala většina obcí v roce 2023 i nadále silně sociálně vyloučena. NKÚ upozorňuje na neúčelný přístup k financím a na nutnost změny v legislativě a přístupu k těmto problémům.