Proces stárnutí není plynulý, lidé nejvíce stárnou po čtyřicítce a kolem šedesátin

Stárnutí není nejspíš dlouhodobý a plynulý proces tak, jak jsme se doposud domnívali. Podle vědců lidé nejvíce zestárnou ve dvou věkových fázích, a to kolem čtyřicítky a šedesátin. Lze tedy zestárnout za jednu noc, jak si mnozí myslí?

portrait-elderly-person-old-wrinkled-face-woman

Ilustrační fotografie.
Zdroj: PxFuel

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: PxFuel

Vzorky krve, kůže, stolice, ústní a nosní výtěry dokládalo 108 dobrovolníků ve věku 27 až 75 let po dobu až sedmi let. Z nich pak došli vědci pomocí jejich zkoumání k nečekanému, avšak velmi zajímavému zjištění. Sledované vzorky se v průběhu času měnily jen velmi pomalu, ale přibližně po 44. narozeninách a pak po šedesátce na zkoumaných molekulách došlo k výrazným změnám.

Rychlejší proces stárnutí se u žen ve věku 40 let často vysvětluje obdobím menopauzy. Není to tak zcela pravda. Menopauza zde určitě hraje výraznou roli, nikoliv tu nejpodstatnější. Náhlé zestárnutí se v tomto věku totiž týká i mužů. V této době dochází k častějším změnám kardiovaskulárního systému a tělu klesá schopnost zpracovat nejen lipidy, ale také kofein a alkohol. To způsobuje náhlý pocit ztráty životní vitality. Po šedesátce pak vědci zaznamenali zejména pokles funkcí imunitního systému, metabolismu sacharidů, ale také snížení funkce ledvin.

Vědci upozorňují , že velkou roli v procesu stárnutí hraje stále i zdravá životospráva. 

Autor: Zuzana Beranová

Související

29595293_444913402593677_120767764441210570_n
Domácí

Okamurova SPD prudce ztrácí voliče, poprvé by se nedostala do sněmovny

ryba
Zahraniční Fauna

Čtvrtina sladkovodních živočichů je na pokraji vyhynutí

zubař
Domácí

Za pár let může být všechno jinak. Student modernizuje stomatologii

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno