sobota 22. února 2025

Proces stárnutí není plynulý, lidé nejvíce stárnou po čtyřicítce a kolem šedesátin

Stárnutí není nejspíš dlouhodobý a plynulý proces tak, jak jsme se doposud domnívali. Podle vědců lidé nejvíce zestárnou ve dvou věkových fázích, a to kolem čtyřicítky a šedesátin. Lze tedy zestárnout za jednu noc, jak si mnozí myslí?

portrait-elderly-person-old-wrinkled-face-woman

Ilustrační fotografie.
Zdroj: PxFuel

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: PxFuel

Vzorky krve, kůže, stolice, ústní a nosní výtěry dokládalo 108 dobrovolníků ve věku 27 až 75 let po dobu až sedmi let. Z nich pak došli vědci pomocí jejich zkoumání k nečekanému, avšak velmi zajímavému zjištění. Sledované vzorky se v průběhu času měnily jen velmi pomalu, ale přibližně po 44. narozeninách a pak po šedesátce na zkoumaných molekulách došlo k výrazným změnám.

Rychlejší proces stárnutí se u žen ve věku 40 let často vysvětluje obdobím menopauzy. Není to tak zcela pravda. Menopauza zde určitě hraje výraznou roli, nikoliv tu nejpodstatnější. Náhlé zestárnutí se v tomto věku totiž týká i mužů. V této době dochází k častějším změnám kardiovaskulárního systému a tělu klesá schopnost zpracovat nejen lipidy, ale také kofein a alkohol. To způsobuje náhlý pocit ztráty životní vitality. Po šedesátce pak vědci zaznamenali zejména pokles funkcí imunitního systému, metabolismu sacharidů, ale také snížení funkce ledvin.

Vědci upozorňují , že velkou roli v procesu stárnutí hraje stále i zdravá životospráva. 

Autor: Zuzana Beranová

Související

horko
Zahraniční Klimatické změny

Klimatické změny zvýší úmrtnost v Evropě

očkování covid
Zdraví Covid

Vakcína proti covidu v těhotenství neohrožuje vývoj dítěte, ukazuje studie

Domov pro lidi s demencí
Zdraví Zajímavosti

Růst průměrného věku lidí v Evropě stagnuje

chat AI
Zahraniční AI

Více než polovina informací od chatbotů je nepřesných nebo nepravdivých