„Ne každý, kdo nosil uniformu SS musel být automaticky zločinec,“ takový výrok vzešel z lůna německé krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) a stačil k tomu, aby padlo letité spojenectví s francouzskou političkou podobného ražení Marine LePen a její stranou Národní sdružení. Politici obou zemí tak nezasednou v jednom šiku v novém složení Evropského parlamentu. Otázka je, co se nyní stane se skupinou Identita a demokracie, jejímž členem je i české hnutí Tomia Okamury SPD.
⬇️ Das war die Äußerung von Krah ⬇️
— Naphta (@naphta_de) May 22, 2024
Wer ein Skandal will, der findet es.
Krah hat das Thema SS nicht aus eigener Initiative angesprochen, sondern diese Tageszeitung. Es war kein Fehlgriff seinerseits, sondern eine nuancierte Antwort auf eine Frage. #Krah #MarineLePen pic.twitter.com/EF1eqtyUfm
Výrok o členech nacistické SS pronesl šéf kandidátky AfD pro evropské volby v rozhovoru pro italský list La Repubblica. Byl to poslední hřebíček do rakve vzájemné spolupráce. Představitelé francouzské strany už na začátku letošního roku ostře kritizovali plány AfD na deportace nelegálních migrantů, o nichž se mělo jednat poblíž místa, kde nacisté vytvořili Konečné řešení židovské otázky za druhé světové války.
„Během příštího mandátu už s nimi nebudeme sedět,“ uvedl jako konečné stanovisko ředitel kampaně Národního sdružení Alexander Loubet.
Wer Symapthie für Le Pen hegt, dem dürfte nach ihrem Bruch mit der AfD klar werden, dass das RN gerade dabei ist, sich für eine Machtoption aufzuweichen, so wie Meloni in Italien.
— Theresa Finn 🇩🇪 (@Theresa_Finn_) May 21, 2024
Es ist Le Pen s dritter und wahrscheinlich auch letzter Versuch die Präsidentschaftswahlen in… pic.twitter.com/5QtBR7rFgW