Probíhá záchrana tetřívka obecného

Čeští experti se snaží zachránit tetřívka obecného před vyhynutím na území ČR.

Tetřívek obecný

Tetřívek obecný
Zdroj: Pxfuel

  • Tetřívek obecný
  • Zdroj: Pxfuel

Z české přírody by zcela mohl vymizet tetřívek obecný. Jeho populace dlouhodobě klesá. Na některých místech postupně dochází k úpravě stanovišť tetřívka, ale k opatřením dochází pozdě. Odborníci z Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti (VÚLHM) dokončili po čtyřletém výzkumu kvalitní návod, jak výskyt tetřívka zachránit.

Cílem autorů projektu bylo vytvořit metodiku vypouštění tetřívka obecného v lokalitách jeho dřívějšího přirozeného výskytu a zvýšit efektivitu využití finančních prostředků vkládaných státem i jinými subjekty do podpory biodiverzity prostředí. „Nejproblematičtějším úsekem při navracení do přírody je příprava ptáků na pobyt ve volné přírodě, a to včetně schopnosti přijímat přirozenou potravu,“ upozornil Petr Konvalinka, předseda Technologické agentury ČR (TA ČR).

Za úbytkem tetřívků na českém území stojí zejména nárůst původních i nepůvodních predátorů, jako jsou liška obecná, kuny, krkavec velký, prase divoké nebo invazní mýval severní. Další důvodem je postupná ztráta vhodného prostředí, jako rašeliniště a luka. „V České republice byl v letech 1973 až 1977 celkový stav tetřívků obecných odhadnutý na 2500 až 4 500 kohoutů. V roce 2000 to bylo již jen tisíc jedinců a v roce 2021 pouze 504,“ uvedl František Havránek z VÚLHM.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: TAČR

Související

Galapágy pták
Zahraniční Fauna

Ptáci na Galapágách trpí „silniční agresí“ kvůli lidskému hluku

Orel mořský
Domácí Fauna

Ve Zlínském kraji objevili nové hnízdo vzácného orla mořského

Sokoli hnízdící na Býčí skále.
Domácí Fauna

Sokoli se vrátili na Býčí skálu

Zoborožec světlehlavý ze Zoo Plzeň
Domácí Fauna

Vzácný zoborožec je poprvé v Česku. Chová ho Plzeň