Podle průzkumu společnosti Deloitte čeští zástupci Generace Z, kam se řadí lidé narození od poloviny 90. let do roku 2012, jsou nejvíce znepokojeni klimatickou změnou. Obavy z nákladů na život řadí až na druhé místo. Naopak to mají čeští mileniálové, ti mají největší obavy z nákladů na život a až poté o ochranu životního prostředí.
Rozdíly mezi těmito dvěma generacemi je patrný i ve finančním zajištění. 46 % dotazovaných z Gen Z se cítí finančně zajištěných, ale u Mileniálů je to jen 37 %. Tento fakt může souviset s tím, že Gen Z spojují finanční zajištění i v souvislosti s pomoci do rodičů, zatímco Mileniálové už na rodičích nejsou tolik či vůbec závislí. Z průzkumu vyplývá, že 43 % Gen Z má ke své stávající práci ještě další práci navíc, nejčastěji se jedná o online prodej produktů nebo služeb, umění či influencerství.
Pro obě generace je největším důvodem pro odchod z práce nízký plat, druhou nejčastěji zvolenou možností byla nemožnost kariérního postupu. Mileniálům nejvíce záleží na tom, aby měli rovnovážný balanc mezi prací a osobním životem (40 %), naopak jen 22 % Gen Z to vnímá stejně. Pro obě generace platí, že nejčastěji pracují z kanceláře.
42 % Gen Z je ve stresu, z toho 47 % tvoří ženy a 37 % muži. Hlavními spouštěči stresu je pro Gen Z pracovní zátěž (33 %), dlouhodobá finanční situace (32 %) a rodina/osobní vztahy (32 %). U Mileniálů je míra stresu lehce nižší (36% ). Největší obavy pro ně tvoří dlouhodobé finance (43 %), každodenní finance (39 %) a následovně práce a rodina/osobní vztahy (obojí 31 %). Skoro polovina českých Gen Z (47 %) pociťuje syndrom vyhoření. Důvodem je intenzita a nároky pracovní zátěže. Více jak polovina dotazovaných (54 %) z tohoto důvodu opustila dřívější zaměstnání.