Vláda schválila navýšení normativních nákladů, které slouží k výpočtu příspěvku na bydlení. Díky tomu se od 1. října příspěvek na bydlení výrazně zvýší a zároveň na něj dosáhne více domácností. „Nadále platí, že na příspěvek na bydlení má nárok každý, kdo více než třetinu čistých příjmů (v Praze 35 % a jinde v ČR 30 %) vynakládá na bydlení, tedy především energie a vytápění, služby a nájem,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
O příspěvek mohou požádat vlastníci nebo nájemníci, překážkou není ani družstevní bydlení nebo hypotéka. Ta se však nezapočítává jako náklad na bydlení. Normativní náklady se v případě bydlení v bytech užívaných na základě nájemní nebo podnájemní smlouvy zvýší o 2 500 Kč na 4 500 Kč podle počtu osob v rodině. V případě jedné a dvou osob platí částka 4 500 Kč, v případě tří až více 2 500 Kč.
U bydlení v družstevních bytech, v bytech užívaných na základě služebnosti užívání celého bytu a v bytech vlastníků dojde o navýšení o 2 500 Kč v případě jedné a dvou osob v rodině a o 2 000 Kč v případě tří až více osob v rodině.
Příklad: Rodina se dvěma malými dětmi bydlí ve vlastním domě v Praze, matka je s menším dítětem v domácnosti a čerpá rodičovský příspěvek ve výši 10 tisíc Kč, otec má příjem 28 tisíc Kč a rodina má také nárok na přídavek na děti ve výši 2 x 1 130 Kč. Skutečné měsíční náklady na bydlení byly 16 500 Kč, nově dosáhnou 17 833 Kč. Před růstem normativů by rodina dosáhla na příspěvek na bydlení v hodnotě pouze 277 Kč, po zvýšení normativů bude příspěvek činit 2 277 Kč.