Připravte si peněženky: Itálie zpoplatní pláže, Chorvatsko zas sprchy a prohřešky

Rezervace 72 hodin předem, vstupné a žádné matrace. Italská letoviska chtějí chránit pláže před náporem turistů. Přitvrzuje i Chorvatsko.

Fx1Q0eUXoAIPk4Q

Pláže na Sardinii patří k nejkrásnějším na světě.
Zdroj: Twitter

  • Pláže na Sardinii patří k nejkrásnějším na světě.
  • Zdroj: Twitter

Přeplněné pláže, hory odpadků a krádeže písků trápí italské pláže. Na Sardinii a Sicílii se proto rozhodli omezit počet návštěvníků nebo zpoplatnit vstup. Novinka se dotkne hned čtyř proslulých pláží u městečka Baunei. Maximálně 250 návštěvníků současně smí být na pláži Cala Golorize, o padesát víc jich může přijít na pláže Cala dei Gabbiani a Cala Biriala a až 700 na největší Cala Mariolu.

Za vstup na jednu z nejkrásnějších pláží světa, na Cala Goloritze, která je přístupná jen po poměrně náročném a asi hodinovém výšlapu anebo na lodi, navíc každý zaplatí šest eur, to je asi 140 korun.

Počet turistů a poplatek za vstup zavádí také vesnice Stintinona korálové pláži La Pelosa. Tam může být nanejvýš 1 500 lidí denně, vstup stojí 3,5 eura, to je asi 80 korun, a je nutná rezervace.

Pláž Isola dei Conigli na ostrově Lampedusa je proslulá průzračně modrou vodou a patří k nejlepším plážím světa. Přijít tam může namísto dřívějších až 1 500 lidí polovina a jen na půl dne. 350 lidí smí vstoupit ráno, stejný počet odpoledne. Vstupné stojí dvě eura a i tady je nezbytné objednat se předem. Ve pláži se nesmí používat lehátka a ve vodě zase nafukovací matrace.

Vůči turistům přitvrzuje také Chorvatsko. Třeba na ostrově Krk zaplatí návštěvníci za použití sprch na městských plážích. Půl minuta sprchování vyjde na 20 centů, necelých pět korun. Cílem prý je snížit spotřebu vody, podle statistik sprchami zdarma proteče čtyřnásobek vody oproti sprchám zpoplatněným.

Ve Splitu zavádějí pro změnu pokuty za nejčastější prohřešky turistů. Zakázané je močení, popíjení alkoholu konzumace jídla i pití na veřejných místech, lezení po památkách, koupání v kašnách, smlouvání s taxikáři nebo spaní v parcích. Pokuty vyjdou na 300 eur, to je přes sedm tisíc korun. Poloviční sumu zaplatí lidé, kteří budou na veřejnosti zvracet.

Související

465164102_1069404658529013_9004108386550530330_n
Domácí

Zlínské muzeum chybovalo při zadávání zakázky, bude platit pokutu

úvodní
Zahraniční Foto

Zachráněnou bachyni chtěly úřady utratit, pomohl až soud

GhOqnKJaMAAvEuX
Zahraniční

Pláže u Sydney opět zaplavily podivné koule

GhHsZBzXgAAKbFF
Zahraniční

Chorvatsko má prezidenta. Post drtivě obhájil kritik západní pomoci Ukrajině