Onemocnění se projevuje zejména úporným kokrhavým kašlem, který může přejít až ve zvracení. Jeho nejzávažnější formy mohou vést k zápalům plic, onemocněním mozku, záchvatům, nebo dokonce úmrtím. Nemoc se přenáší prostřednictvím kapének, které mohou šířit i lidé s mírnými příznaky nebo úplně bez příznaků.
Příznaky se u nakaženého začnou obvykle projevovat sedm až deset dní od nakažení a nejprve se podobají nachlazení. Člověk kýchá, smrká, zvýšenou teplotu a slabý kašel. Ten však postupně nabírá na síle, až přejde k intenzivním záchvatům, které můžou způsobit až zlomeniny žeber, vznik kýly nebo pomočování. Fatální následky může mít onemocnění zejména pro novorozence.
“Očkování proti černému kašli je zahrnuté ve formě takzvané hexavakcíny, která je v České republice povinná a její podávání začíná ve druhém měsíci života. Aby do té doby nedošlo k nakažení, doporučujeme nastávajícím rodičům nechat se přeočkovat,” říká zakladatelka neziskové organizace Loono Kateřina Šédová. “Při přeočkování v těhotenství se protilátky mohou k miminku dostat skrze placentu a mateřské mléko a je tak chráněno i v období před očkováním,” dodává. Vedle dětí toto onemocnění nejvíce ohrožuje starší lidi a chronicky nemocné pacienty.
Plošně se proti černému kašli u nás očkuje od roku 1958, od roku 1993 ale stoupá množství onemocnění. Imunita získaná z očkování v dětství totiž postupně klesá.