čtvrtek 25. července 2024

Příčina vlakového neštěstí: Rychlík jel na červenou, tvrdí inspekce

Vyšetřovatelé už stanovili příčinu nehody, kdy uvedli, že rychlík z Prahy do Košic jel na červenou. Podrobnostmi se budou zabývat v dalších dnech.

GPXrjbrawAAaS3t

Vlak RegioJet, který nehodu zavinil.
Zdroj: SŽ

  • Vlak RegioJet, který nehodu zavinil.
  • Zdroj: SŽ

Vina za nehodu, která se stala včera krátce před 11 hodinou večerní v Pardubicích, padá na hlavu rychlíku společnosti RegioJet, který jel z Prahy do Košic a následně dále na Ukrajinu. S takovým závěrem přišla Drážní inspekce, podle jejíhož vyjádření tento stroj projel na červenou. Jestli se však jednalo o technickou závadu nebo chybu strojvedoucího, který mohl přehlédnout návěstidlo, jenž další jízdu zakazovalo, zatím jasné není. Vyšetřování je zatím na úplném začátku a podle vyjádření ministra dopravy potrvá několik měsíců.

Nehoda si vyžádala celkem čtyři oběti na životech. Podle ukrajinského ministerstva zahraničí jsou mezi mrtvými i dvě občanky Ukrajinky, které cestovaly do své vlasti. Dalších více než 20 lidí bylo převezeno s různými stupni zranění do nemocnic v Pardubicích a v Hradci Králové, kde záchranáři aktivovali traumaplán. Případ rovněž vyšetřuje policie jako podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti.

Pracovníci Správy železnic stále odklízejí následky této nehody, která se svým rozsahem stala nejhorším a nejtragičtějším střetem vlaků v historii samostatné České republiky. Provoz v Pardubicích s drobnými omezeními funguje, ovšem během dnešní noci dojde k jeho opětovnému zastavení. Cestující z rychlíku RegioJet už odjeli směrem na Košice, což je cílová stanice vlaku. Dále na Ukrajinu budou pokračovat autobusy.

Autor: Jan Skala

Související

Vizualizace nové podoby Jihlavského nádraží
Domácí

Za dva roky se Jihlavané dočkají moderního nádraží

plzen-pozar-pneuamtiky-dum-hasici
Krimi

Policie požár šetří jako obecné ohrožení. Tři hasiči skončili v nemocnici

Sparta se utká s Pardubicemi.
Fotbal

V předehrávce prvního kola Chance Ligy přivítá Sparta Pardubice

ViewImage
Krimi

Muž z Ostravy měl doma arzenál, i když přišel o zbrojní průkaz před deseti lety